Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Sadististen vanhempien pieksemät lapset ja traumat

Näkki nappaa
17.02.2023 |

Vaiettu ja vähemmän käsitelty asia on, että sodanjälkeiset vanhemmat purkivat lapsiinsa traumansa piiskaamalla ja pahoinpitelemällä lapsiansa. Niistä ei puhuttu, nyrkit puhuivat puolestaan.
Olen yksi tällainen lapsi, toki jo nyt aikuinen.
Olin alle 1 v. kun isäni sai päähänsä tunkea minut pyykkikassiin, kierrättää sitä ilmassa ja heittää kuin kuulan ilmaan ilman kohdetta. Kunhan se osuu johonkin ja usein se osui päin seinää. Se sattui kovasti.
Isäni sadistisuus jatkui peloittelemalla möröillä. Mörköjä oli kaapeissa ja sänkyjen alla. Isäni puki itsensä möröksi ja houkutteli kaapille,"böö" tai oli sängyn alla nappaamassa jalkaa, "nyt näkki nappasi sinut".
Isän mielipuolisuus johti siihen, etten uskalla kävellä yksin pimeällä kotiin, en uskalla olla yksin kotona, koska joka hetki "näkki tai kettu" voi napata sinut.
Katkaisin isääni kaikki välit ja äitiini en halua olla yhteydessä. Autan häntä taloudellisesti, mutta muuten pidän pitkää hajurakoa. Mitä tuumaatte?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla