APUA!! Miten verensokerin saa laskemaan jos ei ole insuliinia? Diabeetikosta kyse
Kommentit (10)
Ap kirjoitti että " en silloin vielä osannut käyttää" joka tarkoittaa sitä että nyt osaa mutta silloin ei osannut.
Meinaan itselläni myös diabeetikkomies eikä se ikinä unohda pistää vaikka olis miten humalassa. Sillä tosin on useammin liian matalat sokerit kuin liian korkeat.
on yleisin tie ketoasidoosiin. Sitä ei voi enää pelastaa kotikonstein edes insuliinilla, vaan vaatii aina sairaalahoitoa. Ambulanssi oli tässä tilanteessa oikea ratkaisu.
Surullinen tapaus. Tässä tapauksessa ambulanssi oli käynyt paikalla ja todennut että kaikki ok. Toisin kävi.
Insuliinia on ollut liikaa, tai sitten sen kanssa on nautittu viinaa, joka joillain laskee sokereita paljon ja nopeasti.
Kyllä näitä ikäviä sattuu, valitettavasti. T1D1 on vaikea sairaus ja jokaisella vähän erilainen.
Esimerkiksi raskas ruumiillinen työ voi saada aikaan sen, että et yksinkertaisesti verensokeri laskee yöllä liian alas. Meillä on ollut montakertaa niin et olen herännyt yöllä siihen kun mies on sätkinyt vieressä. Verensokeri on lähellä nollaa ja se saa aikaan lihasnykäyksiä.
Viina vaan tekee sen monelle yllätyksenä, ja viina myöskin estää tilan havaitsemista tehokkaasti. Liikunta on toinen, mikä laskee, muttei yllättäen, itsekin vähennän annosta jos olen liikkunut illalla. Sitten on vielä niitä, joilla on yöllisiä shokkeja mistään riippumatta.
Pointti oli nimenomaan se, että viina tekee monelle tepposet, eikän niinkään väittää että sun miehelläsi olisi alkoholiongelma. Relaa hiukan.
kun monesti sillä ei ole mitään tekemistä asian kanssa. Ihmiset vaan tietämättään paremmin sit aina ajattelevat et onpas se taas dokannu. Toki sattuuhan niitä juttuja kännissä enempi.
t.15
Pitänee soittaa taksi tuolle ukolle sairaalaan jotta saa sen laskemaan.. Tuli kapakasta ja on ihan sekaisin. Unohtanut varmaan taas piikit. Että ottaa päähän toi kun ei voi itseään hoitaa.