Säästin juuri 400e tälle vuodelle lopettamalla vakuutuksia
20v vanhasta autosta osakasko pois (100€) vaikka edelleen asun alueella missä ehkä keskimääräistä korkeampi riski automurrolle ja ajelen pitkiä matkoja talvellakin pimeässä (hirviriski). Auto kuitenkin niin vähäarvoinen jo.
Prätkästä täyskasko osakaskoksi (300€ säästö), pitkälti sen takia että maksoin juuri pois ja ajokokemusta ehtinyt kertyä. On ollut ihan omissa nimissä aina mutta veetuttaisi vain jos kulutusluottoa jäljellä ja kaatuisi.
Nyt satte muut vähän korkeammat vakuutusmaksut kun en itse osallistu yllämainittuihin enää :)
Kommentit (8)
Meillä säästyi satasia kun nostettiin kotivakuutuksen ja mökkivakuutuksen omavastuut niin korkeiksi kun vain sai. Jos vaikka jääkaappi tai muu laite rikkoontuu, niin ostetaan vaan uusi tilalle. Jos taas tulee tulipalo tai vesivahinko, niin se reilun tonnin omavastuu onkin yhtäkkiä todella pieni.
Jotkut hakee korvauksia kotivakuutuksesta jos joku iphone hajoaa eikä ymmärrä että tuollaisten turhien karvausten takia omat ja muidenkin maksut vaan nousee.
Mulla on -01 vuoden autossa osakasko ihan vaan sen takia, että se korvaa tarvittaessa hinauksen. Ajan joka päivä 65km pelkkiä työmatkoja, en halua itse maksaa hinausta jostain keskeltä ei-mitään jos joskus sattuu käymään niin että auto hajoaa tielle.
Tuo kotivakuutusten omavastuun nosto on ihan järkevää.
Jos vakuutuksia lopettaa, kannattaa ne vakuutusrahat laittaa omalle säästötililleen. Sieltä voi sitten maksaa jos käy jotain. Itse teen näin lemmikkien kanssa, niiden vakuutukset on surkeita eikä korvaa lajille yleisimpiä sairastapauksia ja loppuvat yleensä juuri kun eläin on sen ikäinen että alkaa sairastella.
Vierailija kirjoitti:
Jos vakuutuksia lopettaa, kannattaa ne vakuutusrahat laittaa omalle säästötililleen. Sieltä voi sitten maksaa jos käy jotain. Itse teen näin lemmikkien kanssa, niiden vakuutukset on surkeita eikä korvaa lajille yleisimpiä sairastapauksia ja loppuvat yleensä juuri kun eläin on sen ikäinen että alkaa sairastella.
Minä toimin samoin. Mulla on jo kolmas koira ilman vakuutusta ja säästötilillä liki 10 000 euroa eläinlääkäriläyntejä varten. Meidän koirille vakuutukset olisivat maksaneet n.500 vuodessa.
Olen köyhä työtön, enkä ole ottanut yhtään vakuutusta.
Heh, en kyllä huomaa mitään muutaman satasen säästöä, ei ole niin pennin päälle.
Toisaaltaan sinä et ole maksattamassa aiheuttamaasi vahinkoa meillä muilla, joten vaikutus on +-0 meille muille.