Valtionyhtiö Finnfund sijoittaa vuosittain satoja miljoonia euroja kehitysmaihin.
https://www.hs.fi/talous/art-2000009390474.html
FINNFUND on suurelle yleisölle varsin tuntematon valtion sijoitusyhtiö, mutta yhtiö pyörittää suuria rahoja. Finnfundin sijoitettavat varat olivat vuoden 2021 lopulla 657 miljoonaa euroa ja yhtiö tekee vuosittain 200250 miljoonan euron edestä uusia sijoituksia.
Finnfund on kasvanut nopeasti. Vielä vuoden 2013 lopussa yhtiön sijoitusomaisuuden arvo oli 250 miljoonaa euroa. Sijoitusomaisuus on siis lähes kolminkertaistunut kahdeksassa vuodessa.
Finnfundin kasvu ei johdu hyvistä sijoitustuotoista. Valtio on asettanut Finnfundille tuottotavoitteen, mutta Finnfund ei ole saavuttanut tavoitetta kymmeneen vuoteen, VTV kertoo.
Heikoista tuotoista huolimatta valtio on antanut Finnfundille lisää varoja vuosi toisensa jälkeen, ja siten Finnfundin sijoitettavat varat ovat paisuneet.
Valtio on antanut Finnfundille vuosittain kymmenen miljoonaa euroa. Summa on kattanut karkeasti Finnfundin oman toiminnan kulut. Yhtiöllä on noin 90 työntekijää.
Näin meidän veronmaksajien rahoja tuhlataan surutta, samaan aikaan kun velkaa otetaan järjettömät määrät.
Kommentit (5)
Rahaa riittää näihin käsittämättömiin ihanaavihreääunelmaa, meiltä leikataan kohta kaikki.
SUOMI on korruptoitunein valtio maailmassa. Johdamme tilastoissa ykkösenä.! Vasta nyt ME SUOMALAISET alamme heräämään mikä nämäKAUHEAT ASIATtäällä on saanut aikaan.. EMME VOI luottaa maan järjestelmään.! Hakevat yhä vaalivoittoja. . .vaikka maa on syösty ja sijoittajat vieneet varoja maan ulkopuolelle.! HYVINVOINTIVALTIOSTA KAUKANA!
Samalla työelämässä tehostetaan ja otetaan "löysät" pois niin, että ihmiset uupuvat työtaakkansa alle. Työpaikkakiusaaminen ja huono johtaminen kukoistaa. Työttömiä syyllistetään minkä ehditään. Mutta tällaiseen rahankäyttöön on aina varaa.
MInusta valtion sijoitusyhtiö on periaatteessa hyvä idea. Pitäisi vaan sijoittaa johonkin järkevään ja "epäeettiseen" että tulisi niitä tuottoja.
Ja meillä leikataan kohta kaikki mahdollinen. Lisää rahaa vihreidenunelmiin riittää.