Miten päästä eroon masennuksesta
Olen ollut masentunut nyt useamman kuukauden ajan. Juuri mihinkään ei tunnu riittävän voimia. Ihan tavalliset kotityöt tuntuu raskailta. Jopa suihkussa käynti tuntuu työläältä. Haluaisin taas jaksaa tehdä asioita.
Kommentit (16)
Hyväksy itsesi sellaisena kuin olet.
Ei tarvitse suorittaa ylimääräistä. Kyllä sä sinne suihkuun menet kun alkaa ällöttää oikeasti oma likaisuus tai ne tiskit. Tosin voi olla hyvä ostaa kertsejä niin ei tarvii tiskata.
Vuosikausia olen kärsinyt masennuksesta. Vähän kerrallaan on paljon viikossa. Tee kun siltä tuntuu, älä syyllistä itseäsi se vain pahentaa oloa.
Ei ole hokkuspokkus lääkettä minullakaan. Etsin parempia ajatuksia eli aloin tehdä itselleni ihme juttuja kuten ulkoilu mut sun täytyy itse kelata mikä sulle toimii. Ristikot, kissavideot tai ompelu. Askartelu, maalaus tai vaikka remontointi jonkun pienen huonekalun.
Pienin askelin.
Lupa olla. Koska ei muuhun pysty.
ADHD-lääkitys, laatuseksi, testopiikki, sienitrippi, onnistunut sublimaatio.
Syö vitamiineja jossain muodossa. Käy ulkona rauhallisella kävelylenkillä. Juo riittävästi raikasta vettä. Yritä nukkua riittävästi. Jätä tupakka ja päihteet pois.
Tee pieniä asioita josta tulee hyvä mieli.
Kirkasvalolamppu aamuisin vähintään 5 aamuna viikossa käytettynä on tutkimusten mukaan lääkehoidon veroinen hoitoteholtaan kaamlsmaswnnukseen ja auttaa monia muussakin masennuksessa.
Rautatasolla voi kannattaa selvittää eli mittauttaa ferritiinit. Ferritiinien mataluus veressä aiheuttaa monilla myös masennusoireita.
Rautatasoja, ei rautatasolla. Korjaus siis.
Jos on raudan puutostila veressä, voi jo pieni liikuntasuoritus viedä voimat. Raudan puute on erityisen yleistä kuukautisikäisillä naisilla, koska kuukautisveren mukana poistuu joka kerta rautaa.
Tutulla oli hyvät hemoglobiinit, mutta ferritiinit tosi matalat, kun kävi mittaamassa. Meni mittaamaan veriarvoja kun oli uupunut jo kävelystä. Alkoi mittaustulosten jälkeen syödä rautalisää. Tilanne muuttui olennaisesti sen jälkeen. Fyysinen jaksaminen parani merkittävästi kuukausissa.
Kaikilla syy tuollaidiin oireisiin ei ole raudan puute, mutta osalla on.
Lopeta turha asioiden vatvominen ja ikävissä tunnelmissa rypeminen. Keskity hyvää oloa ja iloa tuoviin asioihin. Liikunta auttaa oikeasti.
Se vähän riippuu. Tuntuuko, että henkisesti/elämässä on asioita, jotka painaa paljon mieltä, vai masentaa, vaikka elämässä ei periaatteessa asiat ole niin huonosti/ei mitään selvää syytä?
Lähde ulos, liiku. Taistele ja ole ninja. Heitä kuperkeikkaa ja käy leikkipuistossa. Pese ikkunat. Se ei ole vaikeaa.
Olen hyväksynyt, että pienet hetket tuovat iloa ja kaikki muu on paskaa. Sellaista se vain on.
Minä nousin vastaavasta lukemalla. Luin mm. Miia Moisiota.
Ja siiten tein uuden aluevaltauksen. En ole mikään hörhö, mutta päätin kokeilla: tein monta kertaa viikossa youtubesta yin yogaa hakusanoilla healing, sadness tms. Se on sellaista makaamista, mikä sopi hyvin, kun ei muutakaan jaksanut. Ja tein kaikki harjoitukset kirjasta mielekkäästi irti masennuksesta, jossa yhtenä kirjoittajana on kabat-zinn.
Jaksota. Tee viikko-ohjelma. Esimerkiksi ma: eteinen ti: keittiö jne. Ruokaa saa ResQ ja kaupan pakaste-osastolta, lämmitä mikrossa. Ei tarvi suorittaa.