Tietääkö joku panttikirjasta?
Jäin tuossa miettimään, että kun ostettiin tämä talo niin rakennuttaja oli hannkinut panttikirjan jossa kiinnityksen rahamäärä oli 350t. Meillä ei ole ollut koskaan noin isoa lainaa, mutta asunnon alkuperäinen pyyntihinta oli tuo.
Meillä on velkaa jäljellä 80000€, mutta jos me hypoteettisesti otettais lisää lainaa, niin käykö tuo panttikirja vakuutena tuosta merkitystä arvosta (vähennettynä tietysti jäljellä oleva velka)?
Ei nyt olla ottamassa velkaa, mutta ihan mielenkiinnosta kyselen.
Kommentit (3)
Ei se noin isosta summasta käy. Pankki tietää, mutta joku 250t varmaan. Pankki arvioi talon arvon ensin.
Vierailija kirjoitti:
Ei se noin isosta summasta käy. Pankki tietää, mutta joku 250t varmaan. Pankki arvioi talon arvon ensin.
Sitä minäkin ajattelin tuossa. Että onko jotenkin sidonnainen asunnon sen hetkiseen arvoon. Ei tosiaan ole tarvetta lähteä kyselemään pankista.
-Ap
Käy.