Öiset halvauskohtaukset! Onko kokemuksia?
HS:ssa mielenkiintoinen artikkeli ko. aiheesta, jonka mukaan puolella ihmisistä on kokemuksia öisistä halvauskohtauksista.
Itselläni sellainen kokemus, että heräsin yöllä ja sänkyni vierellä seisoi 3 mustaa hahmoa. Jähmetyin paikoilleni ja seurasin hahmoja jonkun aikaa paniikissa. Hahmot näyttivät keskustelevan hetken ja sen jälkeen hävisivät. Jotenkin ajattelin hamojen olevan kuolema ja jostain syystä he eivät ottaneetkaan minua mukaansa.
En tiedä, oliko kyseessä tällainen öinen halvauskohtaus vai näinkö kenties unta. Tunnelma oli pakokauhuinen ja pelkäsin öisin pitkään sen jälkeen.
Kommentit (11)
Alkoivat joskus vähän alle parikymppisenä. Unihalvauskohtauksessa ei tosiaankaan pysty liikuttamaan mitään muuta kuin silmiä, mikään käsien pakottaminen ei auta. Joskus ehtii tajuta, että nyt se alkaa, mutta ei pysty tekemään mitään. Kohtauksen alkaminen tuntuu sellaiselta vajoamiselta, luulen, että tajunnan menettäminen voi tuntua vähän samalta. Itselläni liittyy myös voimakas kuoleman tunne ja täytyy tavallaan taistella sitä vastaan. Kerran ollut myös ääniharhoja kohtauksen aikana, flyygeli soitti kaikkia mielettömiä säveliä keskellä asuntoa. Ihme ja kumma nyt raskausaikana ei ole ollut yhtään kohtausta. Hesarin artikkeli antoi lohtua, en vuosi kausiin kehdannut kertoa kohtauksista kun luulin olevani ainoa maailmassa kuka niitä saa, eikä mistään löytynyt tietoa. Kohtalotovereille: googlella löytyy aiheesta gradu, hakusanoiksi " öinen kauhu"
Tunteet ovat aitoja ja pelkotilat myös.
Joskus painajaisuni herättää ja pelontunne on karmea.
Pahat henget vaanivat ympärillämme myös alinomaan. Varsinkin jos...
Halvaannuttaminen on merkki siitä, että ovat saaneet paremmin valtaansa. Nimenomaan ufojen saaliiksi joutuneet eivät kykene vastustamaan.
Rukoilu auttaa karkoittamaan pahoja henkiä! Ufoja vastaan auttaa henkinen voima.
Itse olen ollut helpottunut kun sain selityksen kahdesti kokemaani ilmiöön. Ensin ajattelin, että olen tulossa hulluksi.
Molemmilla kerroilla liittyivät ylikierroksilla käymiseen ja yliväsyneeseen tilaan, jossa olin kärsinyt unettomuudesta. Ja kuulin inhottavia ääniä enkä pystynyt liikkumaan. Mielessäni rukoilinkin.
Mutta kyseessä on siis aivojen toimintaan liittyvä asia, ei mikään yliluonnollinen. Näin selittynevät useimmat yliluonnollisena pidetyt kokemukset.
elen, saan aikaan " ölinää" . Miehen kanssa sovittu, että kun ääntelen oudosti yöllä niin herättää mut.
On kai edes osalle meistä annettu aivot. Vaan ei kaikille kykyä niiden käyttöön.
Pahoja ja hyviä on olemassa.
Kyllä se ny vaan niin on, että kannattaa kuunnella mitä tieteellä on sanottavaa myös. En minä itsekään ole varma etteikö kaikenmaailman henkiä olis olemassa. Mutta öisten halvauskohtausten kanssa niillä tuskin lienee mitään tekemistä. Ehkä sun kannattais hankkia ammattiapua?
Minulla noita " halvauksia" on ollut useasti, varsinkin kaksikymppisenä ja aina olen nähnyt myös demoneja ja tuntenut aivan käsittämätöntä pelkoa ja pahuuden läsnäoloa. Mutta en enää pelkää niitä kohtauksia yhtään, sillä sillä hetkellä kun sanon ajatuksissani JEESUS, kohtaus häviää sadasosasekunnissa. Minä uskon vakaasti, että kyse on pimeyden voimien hyökkäyksistä. Ei muuten Jeesus nimi auttaisi.
Itse heitän siinä vaiheessa Isä Meidän Rukouksen.
loppui kun se kelloradio vietiin pois sen pään vierestä? Asuiko se demoni siinä kelloradiossa, vai?
Herään siihen, että huoneessa on joku äärimmäisen pahuuden ilmentymä ja olen aivan kauhuissani, koska sen pahuuden voi aistia.
Onneksi opettelin heti ekalla kerralla herättämään itseni.
Revin itseäni hiuksista niin että herään.
Mutta sen käden pakottaminen nousemaan on kyllä jotain aivan käsittämättömän vaikeaa...
Viimeisimmästä " tapauksesta" on jo onneksi yli 10 vuotta aikaa.
Mulla on kyllä ollut pari kertaa ihan tavallinen halvauskohtaus. Se on kyllä kaameeta, sitä luulee suurin piirtein olevansa keskellä sydänkohtausta kun ei pääse liikkumaan.
Noista hahmoista ja pahuuden kokemuksesta vielä. Telkkarista tuli taannoin dokkari aiheesta. Perhe luuli tosissaan että niitten pikkutyttöä riivasi joku demoni, tyttö koki just jotain läsnä olevan pahuuden tuntemuksia. Kävi ilmi, että lapsen demonikokemukset johtui KELLORADIOSTA! Jostain sähkökentästä tai magneettikentästä tms. minkä se aiheutti.