Kumpi on sinun mielestäsi pahempi näistä ihmistyypeistä?
Rehellinen ja luotettava, mutta puhuu välillä niin suoraan että jotkut loukkaantuvat siitä. Omatoiminen, aikaansaava ja itsevarma.
Vai
Rauhallinen ja sopuisan oloinen henkilö, joka levittelee asioita muiden selän takana kehitellen draamaa, kuitenkaan ottamatta vastuuta mistään. Läheisriippuvainen, haluaa muiden ohjailevan elämäänsä, ei mielipiteitä.
Kommentit (12)
Ja tuo hiljainen haluaisi olla sen "jyrän" kanssa kavereita, mutta jyrän on vaikea päästää lähelleen enää hiljaista. Hiljainen on rikkonut jyrän luottamuksen useampaan kertaan.
Eka. Mutta harva oikeasti kestää suorasanaisuutta, joten tiedän olevani vähemmistössä.
Vierailija kirjoitti:
Miksi tuo kakkonen haluaisi muiden ohjailevan elämäänsä, jonkun tulkinnan mukaan?
Kyselee muilta mielipiteitä, että mitä hänen pitäisi tehdä milloinkin. Päätöksenteko on vaikeaa hänelle.
Vierailija kirjoitti:
Eka. Mutta harva oikeasti kestää suorasanaisuutta, joten tiedän olevani vähemmistössä.
En usko, että olet vähemmistössä. Moni ärsyyntyy suorasukaisuudesta.
Vierailija kirjoitti:
Eka. Mutta harva oikeasti kestää suorasanaisuutta, joten tiedän olevani vähemmistössä.
Vaihdan vastausta, koska luin ensin että parempi. Siis toka on pahempi.
Ap selkeästi yrittää saada kaikki kehumaan ykköstä ja haukkumaan kakkosta. Tarkoitushakuinen, läpinäkyvä ja kömpelö provo.
Siis tokahan on oikeasti pahempi, mutta suurin osa ihmisistä ei tajua ton tokan pahuutta. Vaikuttaa kuitenkin säyseältä ja jos puhuu muista pahaa, jotkut vaan ajattelevat olevansa ko.henkilön läheisiä, eivätkä arvaa, että puhuu pahaa heistäkin. Eli tuo ensin mainittu kerää todellisessa elämässä paljon enemmän vihaa niskaansa.
No jälkimmäinen tietysti. Kuka voisi olla tuon kuvauksen perusteella eri mieltä? Toisella on luonteessaan virhe, joka näkyy välillä. Toinen taas on ihan pimeä. Tosin ei ole oikeasti olemassa ihmisiä, jotka olisivat typistettävissä tuollaisiksi muutaman rivin kuvauksiksi.
Suurin osa ihmisistä puhuu toisten selän takana. Eräskin itseään rehelliseksi ja luotettavaksi mainostava kertoo minulle kavereidensa juttuja, joten olettaa täytyy että itsekin olen puheenaiheena sitten heidän jutuissaan.
Minullakin on juuri tuollainen ykkösen kaltainen kaveri joka ylisteli rehellisyyttään ja luotettavuuttaan, mutta silti ei malta olla kertoilematta mehukkaimpia juttuja kavereistaan.
Vierailija kirjoitti:
Eka. Mutta harva oikeasti kestää suorasanaisuutta, joten tiedän olevani vähemmistössä.
Suorasanaisuus vaatii sanojaltaan taitoa niin ,että osaa esittää asiansa ystävällisesti, hienotunteisesti ja lempeästi. Jos vähänkään äänestä tai eleistä voi päätellä painostamista ja kontrollintia niin kuulija kokee sen todella epämiellyttävänä.
Miksi tuo kakkonen haluaisi muiden ohjailevan elämäänsä, jonkun tulkinnan mukaan?