Herkullista! Lidlissä luumumarmeladi tarjouksessa 20 senttiä/rasia! (kävin tänään Lidlissä)
Muistan kun nämä viime jouluna vielä maksoivat 1,89€/rasia Prismissa. Ryöstöhinnoittelua! Ilman tarjoustakin maksoivat 0,89€/rasia Lidlissä, mutta sitäkään hintaa en maksanut, kun käytin edellisvuoden luumumarmeladit. Ne säilyvät vuoden ainakin avaamattomassa rasiassa.
T. Lidl-mies
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Parasta ennen päiväys mennyt jo ohi, siksi halpaa
Eikä ole! Siinä oli jotain marraskuu 2023, mutta säilyvät varmaan ensi jouluunkin asti, varsinkin jos ne pitää jääkaapissa. Luumumarmeladista voi leipoa voitaikinan kanssa kaikenlaisia leivonnaisia halvalla.
T. Lidl-mies
Olipa meillä samaan hintaan Prismassa, jo viime viikolla 👍🏻
No voi että! Kauhea määrä sokeria, eli pelkkää paskaa!! 😂
Noita voi käyttää vaikka lihan marinointikastikkeissa. Ja luumu on kakkalääke:)
Tokmannilla olivat poistomyynnissä jo tammikuun alkupuolella. Lidl on myöhässä. Sen 0,20€ maksoin niistä. Prismassa oli piaprkakkutaikinat 0,20€/kpl, osa oli kilon paketteja, osa puolen kilon.
Meillä ei juurikaan käytetä piparkakkutaikinaa, ostin vain yhden kilon paketin, saa tytär nakertaa sen pakastimesta suoraan, kun siitä taikinasta tykää.
Tokmannilta ostin paahtoleipiä 0,50€/kpl, joo, niissä lukee, että ei saa pakastaa uudelleen. Pakastan silti, ja paahdettuna ovat ihan yhtä "hyviä" kuin pakastamattomatkin (nehän on siis alunperin pakastettu ja sulatettu sitten myyntiin). Makaronithan olivat tarjouksessa jokin aika sitten 5pussa eurolla.
Harmi, ettei meillä ole Tokmannilla elintarvikemyyntiä kuivatarvikkeita lukuunottamatta. Voisi olla edullinen paikka.
Teeppä joskus luumurahkaa, nam. 500 g rahkaa, 4 dl oikeaa kermaa vatkattuna ja 2 prk luumumarmeladia. Jos tykkäät makeammasta 1 rkl sokeria. Meillä häviää nopeammin kuin menee valmistukseen aikaa.
Lidlin glögimarmelaadi oli superherkkua, sitä lusikoin suoraan suuhun. Oliko sitäkin vielä tarjouksessa vai kaikki mennyt jo?
No eipä noita 20 senttiä/purkki ole näkynyt muualla täällä Helsingissä kaupoissa, tosin en tiedä Tokmannista mitään, kun en juuri käy siellä. Prismassa oli siis hinta ainakin liian korkea jouluna, noin 2x Lidlin hinta, jolloin se hinta oli tärkeämpi kuin nyt.
Glögimarmelaadista en tiedä.
T. Lidl-mies
Parasta ennen päiväys mennyt jo ohi, siksi halpaa