Millainen kasvispiirakka on sun makuun?
Kommentit (29)
Kaali-sipuli-chili. Smetanalla ja juustoraasteella.
Feta-pinaatti. Päällimmäseksi täyte jossa munia ja kermaa.
Vierailija kirjoitti:
Marinoitu punasipuli-aurajuusto
Nam!! Kerro tarkemmin.
Sieni, sipuli, pekoni, vs. Kerma-juusto.
Spanakopita (kreikkalainen pinaattipiiras)
https://www.themediterraneandish.com/spanakopita-recipe-greek-spinach-p…
Punajuuri-aura tai punajuuri-feta.
Vierailija kirjoitti:
Punajuuri-aura tai punajuuri-feta.
Hyvä kommentti, tuo punajuuri nimittäin! Mulle tuli syksyllä aina sairaanhimo punajuureen - eli vissiin jonkun vitamiinin tms. puute? Nyt vasta huomasin, että se on mennyt ohi!
Ostin kaupasta ison purkin viipaloitua punajuurta; kuinkas ollakaan, piti myös ns. "avata korkki". Aamulla katoin valkosia tennissukkia: onko mulla leipäveitsi tms. pudonnut jalalle, kun noin on punanen? Sit muistin, et olin tolskannut sen purkin kanssa yöllä.
Ei minkäänlainen.
t- A-luokan lihansyöjä
Joku ranskalainen sipulipiirakka.
Ja jos kiinalaisia kevätrullia voi pitää eräänlaisina piirakoina, niin menee ilman lihaa tai kanaakin.
Entäs ihan nämä perinteiset suomalaiset riisi- ja perunapiirakat?
Niitä menee päivittäin.
Myllyn Paras suolainen piirakkataikina 400 g pohjaksi kaulittuna paistopellin pohjaa 3cm suuremmaksi leivinpaperin päällä. Taikina syvälle paistopellille leivinpaperin kanssa niin, että taikinalevyn reunat nousevat ylöspäin pellin reunoja pitkin.
Täytteeksi voissa kuullotettua sipulia, voissa paistettuja metsäsieniä (liotettuja suolarouskuja), purkki creme fraichea, ripaus valkopippuria. Toinen taikinakansi päälle ja omaiset ovat nähneet.
Kanteen reikiä haarukalla ja viimeinen voitelu munalla. Pelti uuniin 200 C-asteeseen 30-45 min, kunnes pinta on kauniin ruskea. Nam!
Paprika-pinaatti-feta