Kun avaat uuden kahvipaketin kaadatko sen purkkiin vai säilytätkö paketissaan?
Minä laitan sen tiukasti suljetun paketin purkkiin. Jos kaataa metalliseen astiaan, muuttuu hljalleen pahanmakuiseksi.
Kommentit (25)
Turha sitä on sillä tavalla tuuletella, haihtuu ne aromit muutenkin riittävän nopeasti.
Ehdi meillä pilaantua.
Kaadan siis purkkiin. On helpompi ottaakin.
Syön heti tuoreeltaan koko paketillisen.
Meillä on kahvipurkki, jonne laitan koko kahvipaketin. Avaan sitten vasta paketin.
Kansi on tiivis ja paketti kestää n 4 pv
Laitan pusseineen säilytyspurkkiin. Säilyy aromit parhaiten ja on vaivattominta.
Kaadan purkkiin. Paketti kestää minulla max viikon, eikä se siinä ajassa mene miksikään. Keitän aina täyden kannullisen kerrallaan, riippumatta siitä, onko vieraita vai olenko yksin. Tunnen oman keittimeni, enkä mittaa kahvia yksittäisillä mitallisilla, vaan otan kukkuraisen desilitramitallisen, ja se käy helpommin kun kahvijauhe ei ole paketissaan. Heti keitin sammuksiin kun kahvi on valunut. Juon siis kahvini kylmänä, kuumasta tulee minulle huono olo. Koskaan ei tarvitse heittää kahvia pois.
Kaadan purkkiin. Ei ole ehtinyt meidän käytössä muuttua maku miksikään. Helpompi annostellakkin siitä purkista.
Kun avaan uuden paketin niin laitan sen kapselikoneen viereen odottamaan. :)
En vaivaudu pukin kanssa vehtaamaan. Kaadan pussista suoraan. Tiukasti kiinni pyykkipojalla.. 😂
Säilytän paketissaan, jonka laitan tiiviiseen purkkiin. Sellaiseen juuri kahvipaketille tarkoitettuun.
Mä käytän papuja , kaadan kahvikoneen säiliöön niin paljon kun mahtuu ja suljen kahvipussin tiiviisti .
Avaan papupussin, kaadan osan kahvikoneen säiliöön ja loput suljen omaan pussiinsa.
Säilytän omassa paketissaan ja pidän suljettuna tiukasti teipillä tai kumilenksulla. Paketti työnnetty vielä sellaiseen peltiseen säilytyspurkkiin.
Revin paketin auki ja pidän avoimena kaapissa eikä siitä aromit karkaa. En osta pauligin tuotteita vaan ruotsalaisia erinomaisia laadukkaita ja hyvän makuisia kahvimerkkejä.
Vierailija kirjoitti:
En vaivaudu pukin kanssa vehtaamaan. Kaadan pussista suoraan. Tiukasti kiinni pyykkipojalla.. 😂
Sama täällä. Mukavuudenhaluinen olen 🤗
Ostan vain papukahvia ja minulla on tiukka pussinsulkija
Vierailija kirjoitti:
Mä käytän papuja , kaadan kahvikoneen säiliöön niin paljon kun mahtuu ja suljen kahvipussin tiiviisti .
Valitettavasti siellä säiliössä ne saa ilmaa ja härskiintyy.
Kaadan lasipurkkiin. Siellä säilyy kuukausia. On ollut kahvipurut 11 kuukauttakin suljetussa lasipurkissa ja hyvää kahvia siitä tuli. Juon harvoin kahvia nykyään koska se on kallista.
Kaadan osan johonkin pikkuiseen purnukkaan yleensä. Ei kyllä ole ehtinyt pahemmaksi mennä, vaikka olisikin pussissaan avoinna sen ajan minkä kestää, vaikken paljoa enää juokaan.