Äiti antoi 40v-lahjaksi noin metrin korkuisen maalauksen itsestään
Mitä mieltä itse olisitte tällaisesta? Maalaus on ihan kaunis ja hyvin tehty sinänsä, mutta mielestäni hieman outoa antaa iso taulu, jonka aiheena on lahjan antaja. Toki kiitin kauniisti ja laitoin taulun seinälle kohteliaisuudesta.
Kommentit (14)
Tikkatauluna hyvä sitten kun rupee ahdistaa.
Ei hyvä idea synttärilahjaksi, jossain muussa yhteydessä olisi ollut ok. Ehdotan että ostat itsellesi synttärilahjoja joista pidät. Sitten jos hän kuolee 99,9 vuotiaana, tulee maalauksen kautta kummittelemaan. No ei kai sentään.
Sen taulun voi ripustaa esim. vaatehuoneeseen kuvapuoli kohti seinää.
Sehän on muotokuva sinusta!
Et vain ole tiedostanut, että alat yhä enemmän ja enemmän muistuttaa äitiäsi. :D
Vierailija kirjoitti:
Sen taulun voi ripustaa esim. vaatehuoneeseen kuvapuoli kohti seinää.
Olipa ilkeä ehdotus. Se kuuluu vessaan, mieluimmin mökin puuceehen.
Ripusta sängyn yläpuolelle. Toimii ehkäisynä.
No mutta äitisi huolehti siitä, että sait pysyvän tyylikkään muiston hänestä ja sitten kun joskus asut isossa kartanossa, sinulla on seinällä ainakin yksi laadukas muotokuvamaalaus.
Omituisia narskuja jotkut on. Mun äidillä oli kirjahyllyllään kehys, johon mahtui 4 valokuvaa. Kaikki kuvat oli hänestä itsestään, ja vieläpä samassa paikassa seisomassa niissä kuvissa. Eli kaikki neljä kuvaa lähes identtisiä.
Ostettuani kuolinpesän, jossa näitä kuvia itsestään oli siellä täällä, heitin ne kaikki menemään.
Heh, heh! Taitaa olla vitsillä annettu, jos siis totta......
Nytpä tiedät mitä annat äidillesi ensi jouluna. Tässä on nyt runsaasti aikaakin teettää maalaus.
Tän voisi varmaan lisätä ketjuun Narsistin keskustelutyyli XDDD