Haluan laittaa talouteni kuntoon - Mistä aloitan
Olen kohtuullisen hyväpalkkaisessa, vakituisessa työssä, mutta säästöön ei jää mitään.
Maksan kyllä kaikki pakolliset laskut ajallaan, mitään ei perinnässä tai ulosotossa, eikä ole mitään luottohäiriömerkintöjä. Minulla on asuntolaina ja noin 1000 euron luottokorttivelka.
Tunnen, että suuri osa rahoistani kuluu turhanpäiväisiin impulssiostoksiin kuten vaatteisiin, kosmetiikkaan, lehtiin, keittiövälineisiin (tykkään leipomisesta ja ruoan laitosta) ja vien usein kirpparille käyttämätöntä tavaraa. En kehtaa myöntää kenellekään, että minulla ei esim. ole minkäänlaista puskuria hyvistä, säännöllisistä tuloista huolimatta. Kaikki menee, mitä tulee.
Miten ryhtyisin opettelemaan taloudenhallintaani? Mitä pitäisi tehdä ekana?
Kommentit (20)
Teet säästämisestä harrastuksen ..kilpailet itsesi kanssa .. mutta et palkitse itseäsi
Tilipäivänä laitat automaattisesti menemään toiselle säästötilille summan x joka nyt menee turhuuksiin. Tili sellaiseksi että saat rahat pois vain pankin tiskiltä.
Älä kysele palstamammoilta siitä se alkaa talous parantua.
Avaa toinen tili, johon menee palkkapäivänä suoraan joku summa. Et kertonut tulojasi, joten vaikea ehdottaa mitään summaa. Jätä käyttötilille vain se summa, jonka haluat käyttää kuukauden (turhiin) menoihisi ja ruokaan. Laita asuntolaina yms. pakolliset menot menemään sieltä säästötililtä
Toinen vaihtoehto on nostaa käteistä kun saat tilin. Käteistä käyttämällä näet konkreettisemmin kuinka raha hupenee turhiin juttuihin ja saatat alkaa säännöstelemään tuhlailua.
Älä täältä kysy 90 % ovat luottotiedottomia ..pikavippiakkoja
Ensin säästät puskurin
Sitten maksat korkeakorkoiset velat pois, aloitat pienimmästä suurimpaan
Sitten alat sijoittaa
Nämä oli säästämisen ja sijoittamisen ammattilaisen ohjeet.
Oma huomioni on se, että shoppailun tarve ei tule puutteesta vaan itseasiassa siitä, että kaikkea on jo liikaa ja se aiheuttaa ahdistusta. Sitä ahdistusta sitten paikkaillaan shoppailulla. Talouden hallinta on ihan samaa henkistä työtä kuin laihdutuskin. Siinä joutuu vähän kysymään itseltään kuka minä olen ja miksi teen näin?
Rupea myymään sitä sinun turhaa tavaraa. Kun kuvaat ja teet ilmoituksia 5€ tavaroista ym niin saatat tajuta että on helpompaa jättää ostamatta se 10€ härpäkettä josta voi pois myydessä saada 5€ kovalla työllä.
Tietysti voisit miettiä seuraavan kerran ostoksille mennessäsi että mitä tarvetta tyydytät shoppailulla? Oletko silloin yksinäinen, surullinen, tai palkitsetko itseäsi jne. Jos shoppailet tylsyyteen niin hommaa elämään muuta sisältöä. Jos stressaantuneena niin koeta löytää jotain korvaavaa toimintaa. Lähde stressaantuneena vaikka pitkälle kävelylle.
Vierailija kirjoitti:
Älä kysele palstamammoilta siitä se alkaa talous parantua.
Mitä sä teet täällä palstamammojen keskellä? Tää on vauva-palsta, tädeille ja mammoille suunnattu? Mikä mammapalstassa sua viehättää?
No sullahan on hyvä tilanne, kun tiedät, mihin sun rahat menee. Nyt vaan opettelet olemaan ostelematta noita impulsssiostoksia. Todiasiahan on, että koska olet ennenkin harrastanut ruoan laittoa, sulla todennäkösiesti on jo kaikki tarpeellinen ja hyödyllinen rekvisiitta sitä varten. Loppu on ihan pelkkää hupishoppailua. Lopeta se. Et vaan osta enää. Yhtään.
Otat käyttöön menojen seurannan. Itse käytän Budget Trackeria mutta muita löytyy tietysti monia.
Luot ohjelmaan selkeät kategoriat eri kuluille, mitä yksityiskohtaisempi sen parempi. ja sitten tunnollisesti lisäät JOKA IKISEN OSTOKSEN jonka teet. Ihan jokaisen, vaikka muutaman euron kahvikupillisen etc.
Teet noin tunnollisesti kaksi kuukautta ja sitten tarkastelet tuloksia. Näet selkeästi visualisoidusti mihin raha menee ja mistä voi helposti leikata.
Olen nyt käyttänyt tuota kolme vuotta ja siitä on tullut rutiini; vie max. 10 minuuttia päivässä mutta on todella hyödyllistä.
Laitat palkkapäivänä esim. 100 eur toiselle tilille toistuvana maksuna.
Sitten kirjaat kahden viikon aikana kaikki ostokset ylös. Siis ihan kaikki mihin käytät rahaa. Kahden viikon jälkeen lokeroit eri ostokset tarpeellisiin ja tarpeettomiin. Käytä harkintaa luokittelussa. Laske paljonko tarpeettomiin ostoksiin on kahdessa viikossa mennyt. Alat huomaamaan mikä on turhaa ja mikä ei. Kun olet harjoittanut tätä tarpeeksi pitkään, voit helposti siirtää palkkapäivänä suoraan 300 eur toiselle tilille etkä edes huomaa jääneesi mistään paitsi. Ja noilla rahoilla voit joka vuosi käydä kunnon lomareissussa esim tai mitä ikinä haluat.
Itselläni toimii "kuuden purkin systeemi". Purkkien sijasta toki käytän pankkitilejä. Mielestäni on tärkeää ettei taloutta lähdetä hoitamaan niukkuuden ja äärimmäisen säästämisen kautta - se ei ole kestävää, jos ei ole pakko. Purkkisysteemissä on oma budjetti myös nautinnolle ja huville, näin motivaatio säilyy.
Budjetti!! Näet mihin sun rahat menee oikeasti.
Sitten kannattaa tehdä unelmabudjetti, paljonko haluaisit esim säästää vuodessa.
Ole rehellinen itsellesi, mihin sun rahat oikeasti menee.
Itse en jaksanut säätää noiden sovellusten kanssa, vaan tein ihan old school tyyliin isoon ruutuvihkoon sarakkeet: Asuminen (vuokra, sähköt, vesi, nettiyhteys), Ruokakauppa, Harrastukset, terveys ja hyvinvointi, Huvit ja iltamenot, Muut menot. Sitten vain merkkasin sinne tunnollisesti kuiteista, että mitä mihinkin meni. Pääsin aika nopeasti parissa viikossa kärryille, mihin mun rahat menee ja mistä olisi varaa nipistää.
Rupesin myymään ylimääräistä tavaraa Torissa ja kaupunginosan kirppiksellä. Tienasin välillä yllättävän hyvin, joskus parisataa viikossa. Tosin tämä oli myös melko työlästä, joten jaksoin tehdä vain silloin tällöin rykäyksittäin. Enkä myynyt mitään euron kippoja, pidin itselläni rajana, että vähintään 10 euroa pitää tulla, että jaksan nähdä vaivan. Merkkasin nämäkin plussana tilikirjaani. Nykyään ei ole enää kauheasti mitään myytävää, kun en ostele turhaan esim. vaatteita ja sisustuskamaa.
Parissa viikossa näin myös, paljonko mulla on varaa siirtää säästöön. Itse tein niin, että mulla on toinen tili, johon kerään ns. arkipäivän ongelmia varten puskuria ja saan ne tarvittaessa käyttööni heti, mutta eivät kuitenkaan ole käyttötilillä. Sitten on Nordnetissä sijoitukset, suoraveloituksella lähtee joka kuukausi rahastoon tietty tasasumman.
Koen itse, että talouteni on tasapainossa. En elä erityisen säästeliäästi, mutta en vain ostele huvikseni ja ajanvietteenä mitään turhaa. En ole rikas, enkä oikeastaan halua edes rikastua, mutta tykkään että asiat on hallinnassa ja olo turvallinen rahan suhteen.
Vierailija kirjoitti:
Tilipäivänä laitat automaattisesti menemään toiselle säästötilille summan x joka nyt menee turhuuksiin. Tili sellaiseksi että saat rahat pois vain pankin tiskiltä.
Itse säästin näin viidessä vuodessa autoon rahat. Kun se raha menee suoraan tilistä niin sitä ei edes huomannut.
Nyt olen eläkkeellä ja säästän joka kuukausi hiukan. Tosin olen siinä suhteessa onnekas että inhoan shoppailemista.
Laihdutukseen ja budjettikuriin sopii molempiin seuranta. Eli ruoka- tai kulupäiväkirja käyttöön. Kun itselle tulee "häpeä" kirjata jotain, homma toimii.
Maksa ensimmäisenä luottokorttivelka pois, siitä menee jatkuvasti korkomaksuja. Laita esim. 100 €/kk suoraveloituksena palkkapäivänä tililtä, johon palkka tulee. Kun luottokorttivelka on maksettu, jatka edelleen saman summan siirtämistä sijoitusrahastoon, sopivan rahaston löydät pankkisi sijoitusautomaatin tai pankin henkilökohtaisen sijoitusneuvojan avulla.
Älä ota uutta luottokorttivelkaa kuin pakon edessä ja maksa silloinkin velka mahdollisimman pian pois ennenkuin siitä alkaa mennä korkoja.
Et osta tänä viikonloppuna yhtään mitään. Syöt mitä kotoa löytyy, et käy missään pippaloissa tai muissa maksullisissa menoissa. Sen sijaan teet listan pakollisista menoistasi, säännöllisistä tuloista ja lasket paljonko periaatteessa voisi jäädä säästöön. Samalla voisit tehdä listan kaikista keittiövälineistä - kuinka paljon yksi ihminen oikeastaan tarvitsee?? Joko olisi koko keittiö varusteltu. Samaa voi jatkaa vaatekaapille ja kosmetiikkaan.
Eli totaalinen stoppi ja sitten on hyvä jatkaa ostolakossa. Vaikka vain päivän kerrallaan. Se auttaa näkemään kuinka paljon rahaa kuluu kaikkeen turhaan. Shoppailu ei ole harrastus vaan tylsyyteen keksitty hätäpiristys.