Atooppisen ihon hoitoniksejä??
Eli meiltä löytyy 10kk poika jolla on todettu atooppinen iho jo melkein heti syntymän jälkeen. Sitä ollaan rasvailtu ja rasvoja vaihdeltu tämäntästä...nyt vain tuntuu ettei mikään rasva auta :( kortisonikuurikin tehtiin vasta...
pojalla nämä ihottumat esiintyy poskissa, otsalla, käsivarsissa ja jaloissa...
kiitos kaikista vinkeistä..
Kommentit (5)
kalaöljyä. Rasvaus on vaan oireen hoitamista ja hetkellinen apu, mutta tarpeen toki sekin ennen ihon paranemista.
eri asteista ihottumaa, vetistävääkin, oli muutama vuosi sitten pojalla. Kaikkein paras keino oli juuri nuo em. keittosuolakääreet. Kävimme ihotautiosastolla ja polilla opettelemassa niiden värkkäystä ja rasvausta (mitä rasvaa minkäkinlaiseen ihottumaan, miten kortisonia jne) Esim. sairaalan pesulasta sai ostaa vanhoja valkoisia lakanoita kääreitä varten.
Jos luomukonsteista puhutaan, pientä helpotusta toi myös tervavoide. Minäkin olen kuullut paljon sinkin ja seleenin myönteisestä vaikutuksesta. Suolen kuntoa yritettiin kehittää maitohappobakteereilla.
Vaatteíksi suosittelisin 100 % puuvillaa (meillä esim. lycrasta jne tulee ihottumaa jo ihan pesumerkintälaput pitää poistaa). Meillä vauvana tuli ihottumaa neppareista ja vetoketjuista tai siis niiden nikkelistä. Meillä ihottumaa tuli myös äitiyspakkauksen muovitetusta froteesta lakanan alla. Vaatteet kannatta pestä vajaina koneillisina miedolla nestemäisellä pesuaineella. Itse en käyttänyt huuhteluaineita. Silitys iholle vastaaville vaatteille pesun jälkeen pehmittää ihoa vasten tulevan kankaan. Sininen väri erityisesti saattaa aiheuttaa allergiaa joillekkin, kannattaa seurata. Sopivat rasvat ja puhtaalle iholle. Eli vanhat rasvat pestään pois alta.
Meillä muuten esiintyi kosketusihottumista tulleet ihottumat juuri noissa mainitsemissasi kohdissa kanssa vaikka ihottuma olisi tullutkin esim. bodyn neppareiden vastaamisesta jalkoihin tai olkapäälle. Samoin esim. t-paidan vahamainen kuvio tai iholle vastaava kuminauha esim. lakin nauhoissa sai aikaan samanlaisen ihottuman.
Tsemppiä, kannattaa panostaa ihon hoitoon mutta myös ruokia ja muita ympäristötekijöitä seuraamalla saattaa löytää aiheuttajat ja meilläkin on parhaimmillaan pärjätty nyt kuukausia ilman minkäänlaisia rasvoja kun vain vältellään pahikset.
Meillä kanssa auttoi muuten nuo märät lakana suikaleet raajoissa pahimpaan kutinaan.
t. kahden sekä ruoka-aine allergisen että kosketusallergioista kärsivän pojan äiti
* ruokavaliosta turhat lisäaineet jne pois
* oikeaoppiset rasvahapot ruokavalioon
*ruokavalio mahdollisimman monipuolinen, ruoka on ravintoa, ei vatsan täytettä, olet mitä syöt -periaate, lähes kaiken teen itse luomuraaka-aineista (pakkaseen isoja satseja)
* Weledan Calendula-sarja (öljy, bodymilk kasvosaippuana, ulkoiluvoide pahoihin rokahtumiin, loistava huulirasvakin, sinkkivoide jakuvasti vaippa-alueelle vauvana)
* luonnonkuituiset värjäämättömät tai luonnonväreillä värjätyt vaatteet ihoa vasten (silkki, villa, kesällä myös puuvilla) Ruskovillan alusasut ovat olleet pelastus talvipakkasilla
rasvauksen päälle lakanarätit(vanhasta lakanasta leikattuja suikaleita)teipillä tai verkkoputkella(surgifix,tubifast tms.)kiinni,varsinkin yöksi,ei pääse raapimaan.keittosuola rättejä kannattaa kokeilla myös,kangas kastellaan keittosuolaan ja ihottumien päälle,kuiva lakanarätti päälle.poskiin käytettäessä rätti täytyy teipata tai kiinnittää kypärämyssyllä,jotta sen saa pysymään paikoillaan.rievut poistetaan kun rätit kuivat tai esim.kun lapsi herää päiväunilta.kuivattaa hyvin vetistävät ihottumat.