Paljastus maa on litukainen
Siis jos maan vetovoima vetää 80 kiloista miestä 80 kilolla maatavasten niin niin vaaka näyttää sitten 160 kiloa , jos vaaka näyttää 80 kiloa niin maan vetovoima puuttuu.
Mites kun 80 kiloinen mies on pää alaspäin pallon alhaalla niin 80 kilon äijän paino on - 80 + maan vetovoima 80 kg.....äijähän leijuu kuin tyhjiössä
Kommentit (3)
Eli miten äijät voi olla saman painoisia pallon päällä ja pallon alla pää alaspäin , ja miten valtava keskipakovoima ei vaikuta yhtään enempää kuin oleminen ilman keskipakovoimaa akselin vieressä.
Maan vetovoima....buahaaaa , ilmanpaine pitää kaiken paikallaan , lennättää ilmaan , pyörittää tuulimyllyjä , kaikki ilmaa kevyempi nousee ilmaan ilman "maan vetovoimaa"
Maan vetovoima on hölmöjen jusetus.
Sitten päiväntasaajan äijään kohdistuu vielä huima keskipakovoima jonka täytyy olla paljon isompi kuin maan vetovoima , kun äijä ei kuitenkaan sinkoa avaruuteen niin vastaavasti toinen äijä seisoo napa akselilla jolta puuttuu kokonaan keskipakovoima , maan vetovoiman täytyisi siten vetää äijä maanuumeniin.