Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saisko hyvän jauhelihamakaronilaatikon ohjeen? Oma kyllästyttää jo.

Vierailija
13.11.2006 |

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


5 dl raakoja makaroneja

400g jauhelihaa

1 sipuli

1 pkt Koskenlaskija juustoa

1 l lihalientä

mausteet



Ruskista jauheliha ja sipuli. Keitä lihaliemi. Sulata lihaliemen sekaan sulatejuusto. Sekoita uunivuuassa jauheliha, raa' at makaronit ja neste. Paista 175 asteessa noin 1 tunti.



Olkaa hyvä!

Vierailija
2/4 |
13.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tavallisen munamaidon sijaan laitan valion 3 juuston ruokakermaa. LAitan sitä purkillisen, sit maitoa ja munaa normaalisti niin että tulee se tavanomainen määrä sitä kermamunamaitoa. Lisäksi laitan sipulia runsaasti ja vähän valkosipulia. Makaronina käytän aina tummaa tai kauramakaronia. Meillä tämä ainakin menee kuin kuumille kiville. Ps. jauehelihahan maustan kunnolla jauhelihamausteella yms. suolaa ei sitten muuten tarvi käyttää paljonkaan kun toi kerma on maustettua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta laita sekaan 1/2 pakettia paprika-koskenlaskijajuustoa

Vierailija
4/4 |
13.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

keitetään makaronit. Tehdään hyvä tomaattipohjainen jauhelihakastike (paketti jauhelihaa, sipuli, valkosipulia, tolkki tomaattimurskaa ja vapaavalintaisia vihanneksia, suolaa, pippuria, basilikaa jne) ja sekoitetaan se makaroneihin. raastetaan reilusti juustoa joka alkuperäisen ohjeen mukaan pantiin päälle kuorrutteeksi - itse olen sekoittanut siitä osan laatikon sekaan ja jättänyt osan kuorrutteeksi. Paistetaan uunissa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi neljä