Top Gun: Maverick vuoden 2022 menestynein elokuva. Mitä mieltä?
Kävitkö katsomassa, menikö tunteisiin?
Oma mielipiteeni on, että olihan se varmaan 20 vuoteen paras näkemäni elokuva! Aivan loistava. Kävin 2 kertaa elokuvissa katsomassa.
Kommentit (47)
War psychosis on ottanut tiukan otteen länsimaista ja kulttuuripläjäykset sitten sen mukaan.
Alkup. Top Gun tehtiin muistaakseni Libyan pommitusten aikoihin ja vetosi suoraan amerikkalaisten isänmaallisuuteen ja haluun puolustaa demokratiaa ja vapautta missä päin tahansa. Alkukohtaushan on kuin suoraan Gulf of Sidra incidentin mukaan tehty.
en tykännyt aikoinnaan ekasta enkä ole tätä käynyt katsomassa.
Pitkään aikaan parasta mitä leffarintamalla on ollut tarjolla.
Mun mielestä se oli ihan ok mutta liikaa siinä kopioitiin sitä ekaa leffaa.
Miksei voinut olla kokonaan uusi juoni ja asetelma.
Oli todella hyvä leffa. Tosin olen aina tykännyt vanhastakin Top Gunista, kaikkine kliseineen.
Hyvin tehty toimintaleffa, ei enempää eikä vähempää. Ensimmäisessä osassa oli liikaa romanttista lässyä.
Loistavat "oikeat" lentokohtaukset ilman epäuskottavia tehoste pelleilyjä?
Tuli vaan paha mieli, kun muistuttaa että Kelly McGillis on nykyään turpea mummonpötkylä.
Ihan ok leffa, mutta ei nyt mikään tajunnanräjäyttävä. Nykyään Cruisen leffojen vetonaulana on hurjat stuntit, joita näkyy toki enemmän Mission Impossible leffoissa.
Ei kai se ole mielipidekysymys, onko joko menestynyt vai ei. Lipputuloista tässä kai puhutaan.
Epärealistinen kuvaus ilmasodankäynnistä.
Paras elokuva tosiaan vuosiin, ehkä vuosikymmeniin. Suosittelen. Lentokohtaukset huikeita, väänti ihan vatsanpohjasta teatterissa. Tämäntasoisia elokuvia ei tehdä usein, ja Cruisekin vanhenee valitettavasti joten ei hänkään jaksa loputtomiin. Uskomaton suoritus häneltäkin fyysisesti (ja muutenkin).
Vierailija kirjoitti:
Sinussa on jotain vikaa jos et pidä tästä. Sanonpahan vain.
Laivaston homoilua.
Tom Cruise on viimeinen action/movie star Hollywoodissa. Ei halveksu faneja, pakota "agendoja" vaan haluaa viihdyttää ja arvostaa fanejaan.
Olen elokuvafriikki, mutta vuosikausiin ei ole tullut sellaista elokuvaa, jonka haluaisin mennä leffateatteriin katsomaan. Kaikki leffat on nykyään marinoitu wokella, joten odotin jotenkin että tässäkin elokuvassa olisi vähintään puolet opastusta diversiteettien syövereihin. Positiivinen yllätys ja tippakin tuli linssiin parissa kohtaa. Kiitos Tomppa!
Vierailija kirjoitti:
Tom Cruise on viimeinen action/movie star Hollywoodissa. Ei halveksu faneja, pakota "agendoja" vaan haluaa viihdyttää ja arvostaa fanejaan.
Cruisen ego kirjoittaa isoja shekkejä, jotka hän lunastaa. (mukaillakseni elokuvan fraasia)
Arvostan!
Oli viihdyttävä leffa kyllä.
🇺🇦🇮🇱
Paisuteltu cruisen egon boostausleffa. Juonikin on teknisestä näkökulmasta mahdottoman typerä.
Tulee mieleen prinssille morsian kakkonen josta eddie murphy teki oman erinomaisuutensa ylistyksen.
Tom Cruise👌👌👌