Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

2.asteen palovamman peittäminen?

Vierailija
22.12.2022 |

Sain kaksi viikkoa sitten toisen asteen suht ison (4cm halk) palovamman peukalooni. Muodosti vamman päälle ison vesikellon joka tyhjeni nätisti, mutta jätti jälkeensä tyhjän ihopussin.

Hoidin (työterveyden hoitsun puhelinkeskustelun ohjeistamana) vammaa niin, että suojasin sen (puhdistus + Abilar-voidetta että aluea pysyisi kosteana + rasvaverkko + sidetaitos).

Tänään tuo ihoriekale vihdoin irtosi kun vaihdoin sidosta, rullautui irti kuin kumi. Alta tuli näkyviin siisti, punertava iho (ei vereslihalla, ei eritä, ei ole arka).

Kuinkas nyt hoidan vammaa jatkossa? Mistään ei löydy tietoa kauanko vammaa pitäisi pitää peitettynä kun tuo vesikellon iholurppa on irronnut?

Eli kauanko jatkan rasvaverkon + sidetaitoksen pitämistä tuon vamman päällä? Viikkojahan tässä vielä varmasti menee, että alue on kunnolla parantunut.

Vai kannattaisiko ostaa jotain toisenlaista sidosta jota ei irrotella lainkaan?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
01.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä tuo rasvalappua enää kaipaa.

Normi side voi olla silti hyvä suojaksi siihen laittaa pari päivää.

Vierailija
2/3 |
01.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita Bepanthenia ja lappu päälle. Pysyy iho pehmeänä ja ei tule pahannäköistä arpea. Jos pääsee kuivumaan tässä vaiheessa tulee sellainen kova ja kiristävä arpi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
01.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rasvaat ahkerasti. Lappua ei tarvitse.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan seitsemän