Wohoo! Uutisissakin tajuttiin, ettei korkea koulutus takaa parempaa palkkaa. =D
Johan tuo asia on ollut tiedossa pitkään. Monessa duunariammatissa tienaa paremmin, kuin yliopistopohjaisilla aloilla.
Kommentit (8)
Lääkäriksi kestää kouluttautuminen melkein 10 vuotta eli kun on opiskellut niin vasta sitten pääsee töihin. Onhan se palkka paljon isompi kuin putkimiehellä, mutta kun ne työt alkaa vasta yleensä siinä noin 3-kymppisenä, putkimiehet kun voivat koulutuksensa puolesta aloittaa jo 2-kymppisenä. Noin nelikymppisenä molemmat ovat tienanneet urallaan suunnilleen saman verran, vaikka lääkäri aloitti kymmenen vuotta myöhemmin.
Varsinkin jos sattuu asumaan alueella, jossa töitä riittää.
suurempi mutta yleensä kouluttautuneilla on haastavampi ja mielenkiintoisempi, motivoivampi työ. eihän se raha pelkästään merkaa.
joka on lääkäri (olen ollut yrittäjä 5 vuotta ja isäni, joka myös väitellyt tohtoriksi, on harjoittanut lääkärinammattia pian 20 v).
Naisilla korkeampi koulutus takaa paremman palkan ja aseman.
Esim Sosionomin ja sosiaalityöntekijän peruspalkassa parin kympin ero. Usein sosionomi tekee vuorotyötä, jolloin palkka satasia korkeampi.
lääkäri ja juristi saavuttavat putkimiehen palkkatason vasta 13 työvuoden jälkeen...