RIKOSILMOITUKSEN tehneitä
Huutsikassa tapahtuneista rikoksista, jossa rikoksen tekijä tunnetaan ym. Miten teille kävi? Saitteko mistään mitään, vai menetittekö rahanne?
Kommentit (10)
Onko ihmiset niin pöllöjä, et ne huijaa toiselta rahaa?
Veljeltäni hiujattiin jotain 120 euroa huutiksessa. Tekijä kyllä saatiin kiinni ja hänellä kontollaan myös muita vastaavia. Oikeusteitse yrittävät nyt rahojaan takaisin. Eivät varmaan saa, kun ei tekijällä ole rahaa, mutta kannattaa yrittää.
Kannattaa todella olla varma että rikos on tapahtunut. Itselleni kävi vähän hassusti kun tein ilmoituksen ja myyjällä oli tarkoitus tavara lähettääkkin. Noloa
Täytyy olla todella dorka, jos ei huomaa huijarin merkkejä!
Ne on:
Nollapalautteinen.
Paljon uusia kännyjä, kannettavia ym. myynnissä.
Pika huutoja.
Pelkästään rahat tilille.
Jos kyse on paria huijanneesta tyypistä, niin sitten ne rahat voisi ehkä saadakkin takaisin.
Myy lastentarvikkeita ja vaatteita, ottaa huudon voittaneelta rahat, ja myy saman tuotteen jollekin toiselle...Kukaan ei vielä ole tehnyt rikosilmoitusta, vaikka summat ovat olleet jopa 300¿! Odotetaan kovasti, että joku viitsisi rikosilmoituksen tehdä, että tää p*skiainen joutuisi vastaamaan teostaan.
Kyseisen huijarin etunimi on muuten Hanne, ja pk-seudulla asuu.
Luuli ostavansa konserttilippuja. Sai postissa kaksi korttia kirjekuoressa. Ei sitä vaan voi tietää.
RIKOSILMOITUKSEN. Mutta mietin, että saanko koskaan rahojani takaisin. Summa oli ainoastaan 55,10 e, ja myyjällä oli positiivisia palautteita n. 15 ja neutraaleja yksi kpl. Nyt sitten vielä kaksi negaa. Mistä sitä ikinä arvaa. Ajattelin vaan, että jos rikosilmoituksen tekemisellä ei ole mitään merkitystä, niin sitähän kannattaisi rueta myymään tyhjää ihan tosissaan;/
HUOM: En tehnyt kauppaa puhelimista, vaan lastenvaatteista!!