Kasvissyöjä tai vegaani, mitä valmistat omaan joulupöytääsi?
Kommentit (12)
Vierailija kirjoitti:
Tofukinkun.
Kuinkas se tehdään, olisiko reseptiä? On ilmeisesti hyvän makuista.
Laatikoita, rosollia, Porkkalaa, munakoiso "silliä", caviartia sipulin ja smetanan kanssa,
Härkispyöryköitä pannulla paistettuna. Uunissa paahdettuja punajuurilohkoja. Imellettyä perunalaatikkoa. Mietin jotain sienijuttua vielä, koska pakkasessa olisi kantarelleja - ehkä ihan simppeli kantarellikastike? Höyrytettyä parsakaalia. Saaristolaisleipää. Näitä nyt ainakin.
Keitettyä lanttua, naurista ja porkkanaa.
Siinä on juhlallinen joulu ruoan puolesta.
Pistäkää paremmaksi lihansyöjät.
Ihan haasteena vaan.
Porkkalaa on pakko tehdä! Se on hyvää myös sekaanien mielestä.
Muuten ei sitten mitään jouluisia ruokia syödäkkään, tehdään pitaleipiä ja pizzaa jouluksi. Pitaleivän väliin laitan Lidlistä ostamaani pakaste gyrosta, ei mitään hajua millaista se on kun en ole vielä maistanut.
Larppaan kinkunpaistoa ja laitan kurpitsan uuniin.
Ainakin seitan"kinkku", laatikot, herneitä, porkkalaa, tofuskagenia... jälkkäriksi vuustoja ja ehkä glögijuustokakku 😋
Glaseerattu tofukinkku https://chocochili.net/2017/11/glaseerattu-tofukinkku/
Lisäksi peruslaatikot, rosolli, salaattia, herneitä, sienisalaattia. Saaristolaisleivän päälle porkkalaa. Tänä vuonna kokeillaan Kalavaleen porkkalaa vaikkei sen tekeminen itse olekaan vaikeaa.
Ylös, että sopivat henkilöt pääsevät vastaamaan, kun tulevat paikalle.