Saattaa olla ihmisten kodit melkoisessa kunnossa ensi keväänä,
lämmitykset minimissä, ilmastoinnit minimissä, ei tuuleteta. kosteusvaurioita yms. syntyy. Vaatteiden pesu harvaa, ihmiset peseytyvät nopeasti vettä säästäen. Hajut melkoiset.
Kommentit (14)
Vierailija kirjoitti:
Höpsistä nyt taas.
Niinpä, hönöt luulevat muiden olevan yhtä hönöjä.
Meillä lämmitetään puulla päivittäin. Painovoimainen ilmanvaihto tykkää. Kaikki vieraat ihmettelevät, että onpa hyvä ilma vanhaksi taloksi.
En tiedä muista mutta itse teen kaiken ihan normaalisti. En edes ole huomannut että mikään olisi noussut.
Hometaloja riittää ensi kevään jälkeen, kannattaa teettää kuntotarkastus lisätarkastuksineen jos on omakotitaloa ostamassa.
Erityisesti tuo kylpyhuoneessa läträämisen vähentäminen on todella turmiollinen juttu talolle...
Ei Suomi yhdessä talvessa miksikään venäjäksi muutu.
Minä en ainakaan säästä missään. Ei ole tarvis säästää.
Kaikki vaan kerrostaloon ja sossun elätiksi.
Näitä on tullut vastaan paljon jo ennen energiakriisiä. Moni ei pidä kylppärin lattialämmitystä päällä säästösyistä. Kun mittaan kylppäristä kohonnutta kosteutta, nämä nuukat ovat hyvin vihaisia, kun peloittelen homeella.
Vierailija kirjoitti:
Kaikki vaan kerrostaloon ja sossun elätiksi.
Sinulla tuskin olisi varaa muuttaa minun kerrostaloasuntooni. 😂
Juurikin tuo kosteiden tilojen lämmön minimointi tekee tuhoa.
Aikanaan edes lattialämmitystä laitettu ja muovimatolla pärjäsi vallan hyvin.
Työkaverini luona on nyt loppuvuodesta alkanut näkymään säästöt. Koleaa ja kosteaa sisällä.
Höpsistä nyt taas.