Voiko aivan pienestä pojasta nähdä että hänestä tulee homo tai siis on?
Kommentit (28)
tekemättä vahinkoa hänelle.
anna kaikkien kukkien siis kukkia!
t. kakkonen
olkoon vaikka geeneissä, mutta ei ilmene lapsella. Seksuaalisuus herää vasta murkkuna.
voisiko olla se, että olisi epätavallisen kiinnostunut kotileikeistä...? Minä muistan koulukaverin, joka oli jo lapsena hyvin " naismainen" . Tykkäsi katella, kun tytöt meikkasivat ja vaatteet kiinnostivat. Tämä sitten korostui murrosiässä. Mutta ei ollut koskaan sellainen koheltaja kuin peruspoika on.
Hän tykkää ' tyttöjen jutuista' , esim. kaupassa ihastelee tyttöjen vaatteita. Tykkää pukea koruja. Ja luonteeltaan herkkä ja ujo. Aika näyttää...
Mistä olet saanut päähäsi, että lapsi ei ole seksuaalinen olento?
Vierailija:
olkoon vaikka geeneissä, mutta ei ilmene lapsella. Seksuaalisuus herää vasta murkkuna.
halu olla toista sukupuolta voi liittyä myös transsukupuolisuuteen, sillä ei ole mitään tekemistä homouden kanssa
että parasta on varmaan jättää lapsi rauhaan, olla panikoimatta ja olla pakottamatta häntä mihinkään muottiin. Ei se sukupuolirajoilla leikittely välttämättä ennakoi yhtään mitään.
Meillä 3v " haluaa tulla isona äidiksi" ja on nykyään tyttö mielellään. Leikkii kotileikkejä ja kokkauksesta ym. tyttömäisestä, ei autoista. Tykkää leikkiä kampaajaa ja kammata hiuksia jne. Olen itsekin miettinyt välillä aihetta, mutta olettanut, että nämä on lasten kehitysvaiheita. Pojalla oli hoidossa pitkään vain tyttökavereita, nyt kun on poikia niin leikitkin on taas muuttuneet rajummiksi.
Hän sanoi huomanneensa, että poikkeuksetta homoilla on dominoiva äiti (en tiedä lesboista). Hän sanoi, että " kaikki" terapeutit tietävät/huomaavat tämän, mutta se on mediassa vain niin iso tabu, ettei siitä voi puhua.
Eräskin homo oli " parantunut" (en tiedä missä määrin), kun hän oli saanut kiinni sellaisesta menneisyyden muistikuvasta, että äiti oli pitänyt käsivarresta kiinni ja pakottanut istumaan potalla.
Jos ajatellaan, että tämä pitää paikkansa, niin onhan myös niin, ettei kaikkien dominoivien äitien lapsista tule homoja. Eli onko siis ensin muna vai kana?
Vierailija:
Hän sanoi huomanneensa, että poikkeuksetta homoilla on dominoiva äiti (en tiedä lesboista). Hän sanoi, että " kaikki" terapeutit tietävät/huomaavat tämän, mutta se on mediassa vain niin iso tabu, ettei siitä voi puhua.
Eräskin homo oli " parantunut" (en tiedä missä määrin), kun hän oli saanut kiinni sellaisesta menneisyyden muistikuvasta, että äiti oli pitänyt käsivarresta kiinni ja pakottanut istumaan potalla.
hyvin monet psykoanalyytikot uskovat, että lapsen ns. anaalinen vaihe häiriintyy, jos lasta pakotetaan potalle (siis ei mitään houkutusta tai opetusta, vaan pakkoa). Tämän sanotaan vaikuttavan yksilön seksuaalisuuteen.
T: tod. näk. tulevan homppelin onnellinen ja lapsestaan ylpeä diktaattori -äiti
usein kuopuspojasta tulee homo. Jokin raskaudenaikaisen hormoonin määrä siihen vaikutti.
Oikeassa elämässä tiedän kaksi tällaista tapausta, että veljessarjan (4-5) nuorin on homo. Mutta tuo nyt ei todista mitään.
Tyttäreni luokalla oli tyttö joka halusi olla poika, leikki poikien kanssa ja piti " poikien leikeistä" . Oli olemukseltaan poikamainen jota vahvisti hiusten leikkaustyyli, liikkuminen ja muut näkyvät jutut, ulkonäkö poikamainen.
Tyttäreni kertoi että x sanoi että haluaisi olla poika.
Vihasi kehossaan tapahtuvia muutoksia naiseksi yms. ja äitinsä kertoi tämän minulle. Nyt on eri koulussa joten en tiedä tämänhetkistä tilannetta.
Joskus ihminen (persoona) syntyy " väärään kehoon" .
Vierailija:
hyvin monet psykoanalyytikot uskovat, että lapsen ns. anaalinen vaihe häiriintyy, jos lasta pakotetaan potalle (siis ei mitään houkutusta tai opetusta, vaan pakkoa). Tämän sanotaan vaikuttavan yksilön seksuaalisuuteen.
Ja jos dominoivalla äidillä on useampi poika, tuleeko niistä kaikista homoja? I don' t think so.
Mulla oli alakoulussa alemmalla luokalla tyttö, josta tuli aikuisena lesbo. Ja hänellä totisesti oli ihan täysin eri tyyli kuin muilla tytöillä jo ihan eka-tokaluokalta! Muistan kuinka raisu oli, myöhemmin kiipeili puissa kuin apina ja lukioaikoina rakasti autoilua. Hän oikein ylpeili sillä miten hvyä kuski on. Kouluaikoina ei kukaan ajtellut häntä lesboksi pienellä paikkakunnalla, mutta myöhemmin olen kuullut että hänellä on kumppanina nainen. Ja ai niin, hänellä on ihan tavallinen, naisellinen perheellinen isosisko.
Tunnen useamman homokundin, jotka eivät todellakaan välitä naisten jutuista (eivät ole mitään naisten vihaajia, ei vain kiinnosta). Itse olen ensitapaamisille ks. herrojen kanssa jopa saattanut hieman ihastua kun ovat niin maskuliinisia (tykään todella miehekkäistä miehistä, enkä nyt tarkoita mitään stereotyyppi autonrassaajaa, vaan sellaista josta haisee testosteroni :)). Ihan yllätyksenä minulle sitten tullut tämä heidän " suuntautumisensa" . Tunnen myös todella feminiineinä pidettyjä hetero-miehiä.
Sama pätee lesboihin. Tunnen todella naisellisia lesboja, joilla vahvat hoivavietit yms. Ei heistä varmasti kukaan töissä osaisi sanoa, että kumppani kotona onkin nainen, jos eivät sitä itse kerro.
Se niistä ennakkokäsityksistä. Seksuaalisuus ja sukupuolisuus (minkä sukupuolen rooleista enempi tykkää/ sukupuolityypitetystä " stereotyyppisestä" käytöksestä) eivät välttämättä kulje lainkaan käsikädessä. Tiedän myös transihmisen, joka oli mies ja josta tuli lesbo.
Kyllä onkin kovia pähkinöitä, kun ihmiset eivät istukkaan valmiisiin muotteihin :)
..kysyy lesbo