lapsi 4v, päänahka todella kuiva, kutiseva
Lapsella atopia. Miten olette hoitaneet päänahkaa?
Laitoimme juuri kauheasti rasvaa päänahkaan ja pipo päähän, et hautuu siellä alla. Illalla suihkuun.
Maitohappobakteerit ovat käytössä säännöllisesti.
Kommentit (6)
Käytämme muumi shampoota. Hiukset pesty viimeksi sunnuntaina. Palasaippuaa ei ole..
kannattaisko nyt tän rasvakuurin ja hiutenpesun jälkeen pestä vähän aikaa vain hoitoaineella?
Päänähka siis myös punottaa et ärtynyt on.
Vierailija:
Päänähka siis myös punottaa et ärtynyt on.
kuva, ei se tarkoita sitä että se on lapsi ystävällistä. Jos on pakko jostain syystä pestä pesuaineella laimenna todella paljon. Ja kun vedellä pesee kerran viikossa, on hiukset todella hohtavan kiiltävät, ja paksut, eikä mitään ongelmia päänahan kanssa.
pojalla käytössä apteekin acon- shampoo, tarkoitettu kuivalle iholle. vältämme yletöntä saunomista ja kylpyjä. tarvittaessa päähän öljyä ja puuvillamyssy päähän + pesu muutaman tunnin jälkeen, sittten harjaus.
jota saa hakaniemestä. Lääkärit ja farmaseutit antoivat ties mitä litkuja päänahkaan-ei auttanut. Sitten eräs afrikkalainen nainen kertoi minulle tuosta aineesta ja kokeiltiin ja auttoi.