Millä saatte vanhemmat lapset 15v ja eteenpäin tulemaan mökille?
Kommentit (7)
Saa ottaa kavereita mukaan, myös hyvä ruoka ja namit houkuttavat. Olen kyllä valmistautunut siihen että jossain kohtaa ei enää halua mukaan.
Muutaman vuoden tauon jälkeen kärttää että milloin saa mennä kavereiden kanssa keskenään mökille bilettämään, näin kävi isompien sisarusten kohdalla.
Varmistamalla että on mielekästä tekemistä. Meidän 15v nyt innostunut suunnistamisesta, sienestämisestä, metsästämisestä ja kalastuksesta. Lisäksi tehdään vajassa puutöitä esimerkiksi kunnostettiin saunatuvan ikkunoita ja huonekaluja. Ollaan rakennettu jousiammuntarata, löytyy mönkijää ja helppokäyttöinen sähkömoottorilla varustettu vene jolla teini voi kaverinsa kanssa käydä verkostamassa ja heittämässä virveliä.
Jos vanhemmat makaa vaan loikoilemassa aurinkotuolissa tai takan ääressä kalja kädessä ja lapsella ainut tekeminen älypuhelimen katselu niin uskon että virikkeiden puute aiheuttaa lapselle tylsän kokemuksen mökkeilystä.
Nuoret kävi ystävineen mökkeilemässä ilman meitä vanhempia. Nyt kun lapsilla on perheet, he tulee perheineen mökille meidän kanssa.
Ei ole pakko tulla jos ei halua. Nyt käyvät kaveriporukalla keskebään kun alkaa olla ajokortteja.
Kerrotaan minä päivänä lähdetään, eikä neuvotella haluaako vai ei. Välillä on ollut kavereita mukana, mutta välillä kyllä pitää tyytyä mökkeilemään perheen kesken.
En mitenkään. Lapsi on aina vihannut mökkeilyä, joten ollaan oltu mökillä aina miehen kanssa kahdestaan.