Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko veroasioista perillä olevaa paikalla?

Vierailija
03.11.2022 |

Perimme veljeni kanssa isältämme mökinpuolikkaan (25% minulle ja 25% veljelle) ja mökin toinen puoli (50%) on äitini omistuksessa. Osin veljeltäni hänen osuutensa eli 25 % ja äidiltäni sain ennakkoperintönä hänen osuutensa eli 50 % mökistä.

Maksoin varainsiirtoveroa veljeltäni ostamasta osuudesta (25 % mökin arvosta) ja lahjaveroa äidiltä saamastani ennakkoperinnöstä (50% mökin arvosta). Tällaiset ohjeet sain verotoimistosta.

Nyt kun mökin lainhuudatus on meneillään, vaatii maanmittauslaitos maksettavaksi myös äidiltä saamani osuudesta varainsiirtoveron. Eikö tässä tule kaksinkertainen verotus, jos maksan samasta asiasta lahjaveron ja sen päälle vielä varainsiirtoveron?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
03.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävin töissä, sain palkkaa. Maksoin tuloveron.

Ostin kymppitonnin kellon, maksoin arvonlisäveron.

En tykännytkään kellosta, annoin kaverille. Hän maksoi lahjaveron.

Noh, kaveri kuoli ilosta lahjan saatuaan, perintö meni testamentilla naapurin jormalle joka maksoi perintöveron.

Jorma masentui naapurinsa kuolemasta, ratkesi ryyppäämään perintörahat, baariin meni alvit viinasta...

Ei, ei Suomessa ole päällekkäistä verotusta.

Vierailija
2/12 |
03.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole kaksinkertainen koska ovat kaksi ihan eri veroa. Yhtälailla jos ostat auton, tulee päälle ensin autovero ja sen jälkeen koko summasta arvonlisävero. Alkoholin hintaan lisätään alkoholivero ja sen päälle arvonlisävero

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
03.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

SDP haluaa lisäksi exit-veron, eli rikkaille kolminkertainen vero. Kateellisten puolue.

Vierailija
4/12 |
03.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisko ideaa kysellä verovirastosta?

Vierailija
5/12 |
03.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maanmittaustoimisto on nyt väärässä - jos et jättänyt mitään kertomatta. Ota kaikki paperit mukaan ja saapastele sinne uudelleen.

(Todennäköisesti tämä olis alusta asti kannattanut hoitaa toisin, mutta ei siitä sen enempää, tehty, mikä tehty)

Vierailija
6/12 |
03.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varainsiirtovero kuuluu kauppoihin, sitä ei makseta vastikkeettomista saannoista kuten lahjasta tai perinnöstä. Eli pitäis selvittää mml:ään puolikkaan saannon luonne (lahja) ja asian pitäisi olla sillä selvä. Ei verohallinnossa voida edes laittaa maksuun lakiin perustumatonta varainsiirtoveroa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
03.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kämmäsitte luovutuskirjassa, eli ette osanneet kirjata asioita oikein, ei ne muutoin kysele tällaisia.

Vierailija
8/12 |
03.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Verovirastolle olen soitellut, mutta virkailija siellä ei ollut ihan varma ja aikoi palata asiaan, kunhan ensin tutkii. Google kertoi juuri, että lahjana saadusta kiinteistöstä maksetaan lahjavero eikä varainsiirtoveroa. Eli asia melko selvä, mutta vielä pitäisi maanmittauslaitos vakuuttaa tästä asiasta. 

Ap. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
03.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kenellä oli lainhuuto mökkiin? Isällä vai teillä? Teetittekö arvion mökin markkina-arvosta?

Vierailija
10/12 |
03.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi mennä varainsiirtoverokin jos äitisi antoi osuuden jakamattomasta pesästä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
03.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
12/12 |
03.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varainsiirtoverolain 2:4 pykälän kolmas momentti:

"Veroa ei ole suoritettava kiinteistön saannosta tai sen osasta, joka perustuu lahjaan, perintöön, testamenttiin tai yhteisomistussuhteen purkamiseen."

Kuten joku jo yllä mainitsi, on mahdollista, että olette kämmänneet luovutuskirjan osalta siten, että vaikka tarkoitusena on ollut antaa ennakkoperintöä, niin käytännössä kyse on ollut ainakin osittain luovutuksesta.

Jos esim. Äiti on myynyt yhdellä eurolla, niin olet saanut lahja ja perintöverolaissa tarkoitettua ennakkoperintöä mökin arvon vähennettynä tuolla eurolla.

Mutta mökki on varainsiirtoverotuksen näkökulmasta luovutettu eurolla (=myyty), jolloin koko mökin arvosta maksetaan varainsiirtoveroa, ei ainoastaan siitä eurosta.

Ps. Keskimäärin verojuristin käytöstä tienaa enemmän kuin sen palkkio on ollut

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kahdeksan