Sildenafiili ja tadalafiili, mitä eroja?
Kuinka potenssilääkkeinä käytetyt sildenafiili (esim. Viagra) ja tadalafiili (esim. Cialis) eroavat toisistaan? Netistä lukemani ja oman kokemukseni perusteella tiedän, että tadalafiilin vaikutus kestää pari kolme vuorokautta. Sildenafiilista ei ole kokemusta. Kiinnostaisi tietää, kumpi vaikuttaa nopeammin sekä onko erektiossa, tunnokkuudessa ja laukeamisessa eroja.
Jos joku kokee tarvetta nyt kehuskella, että hänellä on kova kuin oksa ilman pillereitäkin, niin onneksi olkoon hänelle. Itselläni on ihan fyysisen syyn takia tarvetta varmistaa, että erektio toimii. Siksi toivonkin vastauksia sellaisilta, joilla on asiasta omakohtaisia kokemuksia.
Kommentit (17)
Vierailija kirjoitti:
Sildenafiili antaa minulle kovemman erektion. Toimii, mutta heikommin seuraavana aamuna. Tadalafiili antaa minulle "veltomman" erektion, mutta toimii yhtä hyvin/huonosti seuraavanakin iltana. Hinnalla ei ole enää merkittävää eroa, molemnat alle euron per nappi. Sildenafiili tutkimusten mukaan estää osin vanhemmilla miehillä sydäninfarktin vaaraa, siihen tarkoitukseen sitä alunperin yritettiin lääketieteellisissä testeissä kokeilla. Mutta lääketieteellisten testien jälkeen huomattiin, etteivät miehet halunneet palauttaa ylimääräisiä tabletteja ja loppu onkin historiaa. Maailmassa on paljon kemikaaleja, jotka eivät sovellu mihinkään. Onneksi sildenafiili floppasi sydänlääkkeenä.
Kiitos asiallisesta vastauksesta. Oletko huomannut sivuvaikutuksissa (nenän tukkoisuus, päänsärky, lihaskivut) eroja?
ap
Minä saan molemmista tukkoinen nenän ja lievän päänsäryn. Erektion kovuudessa en ole huomannut eroa.
Vierailija kirjoitti:
Minä saan molemmista tukkoinen nenän ja lievän päänsäryn. Erektion kovuudessa en ole huomannut eroa.
Nenän tukkoisuus on itsellekin tuttua tadalafiilia käyttäessäni. Päänsäryltä olen onneksi välttynyt.
ap
Sildenafiilin kanssa erektio oli jotenkin puutuneen oloinen, lisänä nenän tukkoisuutta ja päänsärkyä. Tadalafiilin kanssa erektio ihan yhtä kova mutta ilman noita sivuoireita ja sen plussana pidän tosiaan tuota pitkää vaikutusaikaa joka mahdollistaa sponttaanimmat seksihetket.
Taladafi sopii ukkomiehelle, jonka rouva on
tosi hyvä antamaan useastikkin
Siltsu vie itseltä tunnon pois hepistä, tada ei sitä tee. Muutenkaan kun en ole ollut ns. nopein vetäjä, niin tadan kanssa on ihan luomufiilis. Siltsu on ennemminkin itselle sellainen "boosteri", kun olen lähdössä viikonloppuna esim. viihteelle ja aion iskeä naisen. Seisokki on siltsulla timanttia ja nainen saa kyllä kunnolla kyytiä..
Mulla sildenafiili antaa kovemman erektion, mutta myös tunto on peniksessä heikompi ja laukeamisen eteen saa tehdä hikihatussa töitä. Lisäksi naama punottaa, on tukkoinen olo ja päätä voi joskus särkeä. Tämä 50mg annoksella, 25mg ei mulle riitä. 100mg taas sivuoireet jo liian ikävät.
Tadalafiilillä erektio ei ole ihan yhtä luonnottoman kova, mutta laukeamisessa ei ole ongelmia. Tadalafiiliä otan 5mg joka aamu eturauhasongelmaan. Hyvä puoli on se, että seksiä ei tarvitse mitenkään ajoittaa lääkkeen takia, vaan on aina toimintavalmis. Annos on aika pieni, joten joskus otan vähän ekstraa esim vkl kun tiedän että on maratooni tiedossa. :)
Helppoa kuin mikä, aamulla vaan yksi nappi enemmän d-vitamiinin ym lisäksi. Eli mun kohdalla tadalafiili on ylivoimainen ykkönen.
Hei, (Samasta "aiheesta" ja aina yhtäajakohtainen, joten jatkan tietysti tähän)
Tadalafiilia on Cialis se orginaali, ja sitten monta monta kertaa edukkaampia, ja juuri niiden edullisimpien merkkien kokemuksia, eroja kysyn mitä on ollut? 7 eri mekkiä oli YA-apteekissa esim. saatavilla. muita tadalafiili kuin Cialis.
Olen kauan käyttänyt sildenafilia. Nyt alle vuoden eläkkeellä kuntoa kohotettuani ja painon pudottua vähän on tarve pienentynyt. Tabletin murunen riittää aamulla jolloin useimmiten vaimon kanssa rakastellaan 2-3 krt viikossa. Hän haluaa yhtä paljon seksiä kuin minäkin onneksi ja suostuu yleensä aina.
Otan sitä tuntia ennen tms ja se riittää hyvään erektioon. Aiemmin piti ottaa jopa puolikaskin kun väsymys ja työstressi vaikutti.Tuntoa se vie ja se on iän mukana jostakin syystä heikentynyt paljon muutenkin eli orgasmin saamiseen tarvitaan vaimon apua ja käsiäkin välillä hänen onneksi aika helpon ja varman orgasminsa jälkeen. Laukean kyllä kuitenkin Joskus kun on hyvä aamuerektio ilman lääkettäkin onnistuu yhdyntä riittävästi ja se on hieno tunne taas.
Sain tadalifiiliakin hiljattain kokeeksi yhden 5 mg paketin rinnalle ja se kyllä antaa vuorokauden ajaksi ainakin erektion helposti joka ei ole niin kova kuin sildenafililla, mutta riittävä.Nenän tukkoisuus ja päänsärkyä oli oireina kyllä.Lihassärkyäkin oli vähän.
Taidan silti pysyä sildenafilin pikku palojen varassa, huomenna aamulla taas, eilen viimeksi oltiin.
Tadalafiili toimii minulla 2.5 mg annoksella 1-2 pv eikä haittoja juuri ole. Vaikka olen 80 kg. äijä ja erektioon vaikuttavia verenpainelääkkeitä on tuhti annos. Joidenkin firmojen tabletissa on jakouurre mutta halki saa myös saksilla.
Taladafil Mylan on,mutta en ole muistaakseni kokeillut. Liekö niissä juuri eroja.
Naisena kyselen, onko tuo taladafil siis sellainen että erektio ei tule ellei rupea hommiin? Ja silde antaa seisokin vaikka et tekisi mitään?
Vierailija kirjoitti:
Naisena kyselen, onko tuo taladafil siis sellainen että erektio ei tule ellei rupea hommiin? Ja silde antaa seisokin vaikka et tekisi mitään?
Kyllä molemmilla tarvitaan minulla ainakin kiihotusta, eroottisia ajatuksia, muistelua ihanista alastomista naisista vieressä ym. Tadaldililla ehkä helpommin tulee erektio kuitenkin ja se vaikuttaa pidemmän aikaa joka tapauksessa. Ei tarvitse niin pikaisesti rakastella jos ei halua tai voi.Jopa vuorokauden kestää vaikutus yksittäisellä tabletilla
Tadalafil (Cialis) - https://tonzes.com/tadalafilfi.htm
Oma tuntemus Cialiksesta on että sivuvaikutuksia ei tunnu tulevan, olo on kuin ei olisi ottanut mitään mutta toimii kun kiihottuu ja sitä piisaa kerta toisensa jälkeen.
Tadalafilin kanssa erektio on pehmeämpi, mutta riittää 1-2 päivää. Sindenafilin kanssa kivikova, mutta naama punoittaa ja vaikeuksia laueta. Jos täytyisi ryhtyä maratonpanoon, Sindenafil on ratkaisu, muuten puolikas Tadalafil on hyvä.
Olen 55v, hyväkuntoinen mies, erektiolääkkeitä käytän aiemman, vakavan sairauden aiheuttaman erektion heikkenemisen takia. Näiden kanssa homma toimii.
Vierailija kirjoitti:
Naisena kyselen, onko tuo taladafil siis sellainen että erektio ei tule ellei rupea hommiin? Ja silde antaa seisokin vaikka et tekisi mitään?
Kummankin lääkkeen kanssa vaaditaan kiihotusta ja liiallinen stressi voi estää erektion lääkityksestä huolimatta. Moni päätyy erektiolääkkeisiin nimenomaan stressin takia koska tietää, että pysyy antamaan kumppanilleen hyvää kyytiä vailla pelkoa erektion lopahtamisesta.
Itselle ainakin näiden käyttö viidenkympin iän lähestyessä on pitkälti mentaaliasia eikä rouvakaan tunnu pahastuvan pitkistä, toista tuntia kestävistä rakasteluhetkistä. Käytän lääkkeitä silti huomaavaisesti nostamatta asiaa esille sillä moni nainen (rouvani mukaanlukien) kokee ne herkästi oman naiseuden heikkoutena vaikka asia ei tähän liitykään millään muotoa. En itsekään utele tai vaadi naiselta tilitystä esim. säärien ajelusta tai muusta oman naiseuttaan nostattavan toimenpiteen suorittamisesta vaan luotan kumppaniin ja tahdon antaa hänelle lämpöä ja nautintoa. Tämä toimii ainakin meillä upeasti ja seksielämäni on nyt parempaa kuin koskaan. Vahva suositus.
Sildenafiili antaa minulle kovemman erektion. Toimii, mutta heikommin seuraavana aamuna. Tadalafiili antaa minulle "veltomman" erektion, mutta toimii yhtä hyvin/huonosti seuraavanakin iltana. Hinnalla ei ole enää merkittävää eroa, molemnat alle euron per nappi. Sildenafiili tutkimusten mukaan estää osin vanhemmilla miehillä sydäninfarktin vaaraa, siihen tarkoitukseen sitä alunperin yritettiin lääketieteellisissä testeissä kokeilla. Mutta lääketieteellisten testien jälkeen huomattiin, etteivät miehet halunneet palauttaa ylimääräisiä tabletteja ja loppu onkin historiaa. Maailmassa on paljon kemikaaleja, jotka eivät sovellu mihinkään. Onneksi sildenafiili floppasi sydänlääkkeenä.