Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Räjähdys lentokentällä Venäjällä: kaksi helikopteria tuhoutui täysin

Vierailija
31.10.2022 |

TETIANA LOZOVENKO MAANANTAI 31. LOKAKUUTA 2022, KLO 13.25

Ukrainan tiedustelupalvelu on vahvistanut kahden venäläisen Ka-52-hyökkäyshelikopterin tuhoutuneen Pihkovan alueen lentokentällä 31. lokakuuta. Kaksi muuta helikopteria vaurioitui pahoin.

Lähde: Ukrainan puolustusministeriön tiedusteluosasto Telegramissa

Lainaus: "31. lokakuuta yönä tapahtui voimakas räjähdys Veret Russian Naval Aviation lentotukikohdassa (Pihkovan alue, Ostrov-5). Kaksi venäläistä Ka-52 Alligator -hyökkäyshelikopteria tuhoutui täysin. Kaksi muuta vaurioitui vakavasti."

Yksityiskohdat: Ukrainan tiedustelupääosasto ilmoitti, että räjähdyksen jälkien siivoamiseksi ja "sabotaasiryhmien" löytämiseksi armeijan henkilöstö asetettiin valmiustilaan. Tutkintatoimet ovat käynnissä. Yksityiskohtia muiden laitteiden tuhoutumisesta ja henkilöstön kuolemista vahvistetaan.

Ukrainan tiedustelupalvelu muistuttaa, että yhden Ka-52-helikopterin hinta on noin 16 miljoonaa dollaria.

Taustaa: Aamulla 31. lokakuuta anonyymit Telegram-kanavat ilmoittivat, että räjähdys vaurioitti kahta Ka-52-helikopteria Pihkovan alueella Venäjän federaatiossa, jotka sijaitsivat sotilaslentokentän alueella lähellä Venäjän ja Latvian rajaa.

Toimittajat taistelevat omalla etulinjallaan. Tue Ukrainska Pravdaa tai tule suojelijaksemme!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä jos pitää paikkansa.

Vierailija
2/4 |
31.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pihkovassa, siis 500 km Helsingistä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pihkovassa, siis 500 km Helsingistä?

joo

Vierailija
4/4 |
31.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukava kuulla, että kaksi lisää vaurioitui pahasti. Kuvittelin, että vain kaksi tuhoutui. Venäjä on menettänyt kolmanneksen taisteluhelikoptereistaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi kahdeksan