Minkälaisia ovat tuntemanne n. 65--vuotiaat?
Eli millaista fyysistä vaivaa heillä on, millainen lihaskunto, sosiaalinen elämä?
Kysyn tätä siksi, kun anoppini on jotenkin isomummoutunut eläkkeelle jäätyään. Ei ole siis enää mummon vaan isomummon oloinen, vaikka mielestäni on nuori!
Kutoo villasukkia, sauvakävelee, mutta ei jaksa mitään lihaskuntoa vaativaa (kuten nostaa 6kk vauvaa), hän hoitaa kotona kukkia ja kuvailee niitä Facebookiin, istuu kotonaan illat, eikä matkustele muualla kuin haudoilla ja siskonsa luona.
Kärsii kolotuksista ja huimauksesta ja valittelee vointiaan. Käydessämme siellä istuu kiikkutuolissa hiljaa.
Masentuneelta ei vaikuta, tylsältä vaan.
On tavallaan omatoiminen, mutta jotenkin saamaton ja vanha.
Ei kait tuossa iässä vielä pitäisi olla?? Ihan hyvissä voimissa jäi eläkkeelle mutta nyt on ihan silmissä mummoutunut.
Mitään selkeää syytä mummoutumiselle ei ole, kun ei ole lapsenlapsia hoitanut yhtään eikä edes hoidatettaisi.
Oma mummo oli tuossa iässä vielä vetreä ja reissasi, vasta 90 vuotiaana hidasti tahtia.
Tuntuu että anoppi on ennen aikojaan vanhentunut??
Kommentit (6)
Työkaveri jäi äskettäin eläkkeelle. Tuolla se viuhtoo menemään nättinä ja reippaana. Tunnen itseni raihnaiseksi ikälopuksi, vaikka olen vasta 48.
Vierailija kirjoitti:
Toimeliaita, reippaita ja nuorekkaita. Joillain nivelrikkoa.
Dementoituneita ja ryppyisiä.