Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nuha neljättä kertaa 2 kk:n sisällä...Oireileeko korvatulehdus koskaan näin?

01.11.2006 |

Hei!



Meidän perusterveellä ja harvoin sairastavalla vesselillä tosiaan neljättä kertaa nuha melko lyhyen ajan sisällä ja nyt on alkanut mietityttämään, että voiko nuhailu liittyä jotenkin korviin? Kerran ollaan ensimmäisen nuhan yhteydessä käyty lääkärillä tarkistamassa korvat ja keuhkot. Kaikki oli silloin ok.



Yleisvointi on ollut aina hyvä; nukkuu ja syö melko hyvin, ei kuumeilua. Jonkun verran yskii, mutta lähinnä levossa ja uskoakseni nieluun valuvasta limasta johtuen. Nuha kestää yleensä noin viikon ajan. Ei selkeitä korvatulehduksen merkkejä...korvien raapimista tai tutin/tuttipullon imemisen kipuilua korvissa.



Syksy/talvi on tietty täynnä pöpöjä, joita kerhoista käydään poimimassa (lapsemme kotihoidossa),...mutta onko tuo nuhailu sitten näin tiivistahtista muillakin?



Jos jollakin jotain tietoa tai omaa kokemusta, neuvoja mielellään vastaanotetaan. Kiitokset :O)



Purukääpä -72



Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
01.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli pojalla (nyt 1 v 4 kk) syys-lokakuussa jatkuvasti vähän nuhaa ja parina päivänä kuumettakin. Kaksi viikkoa sitten alkoi poika jatkuvasti heräillä öisin itkuisena. Vasta toissa sunnuntaina aristi korvia niitä koskettaessa ja seuraavana aamuna korva jo valui märkää. Käytettiin poika sitten saman tien lääkärissä ja korvatulehdushan sieltä löytyi ja lisäksi oikean korvan tärykalvo oli puhjennut. Oltiin käytetty poika 3 viikkoa aiemmin jo lääkärissä ja silloin korvat olivat olleet ok. Poika ei myöskään aristanut korviaan tai mitenkään niitä hieroskellut tms. ennen kuin vasta vähän ennen kuin tärykalvo jo puhkesi.

Vierailija
2/2 |
01.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkärireissu taitaa tosiaan olla edessä varmuuden vuoksi...Sittenpä ei tarvitse mamman jahkailla..



Muistan, että JATKUVA nuha niinkuin teidän pojalla, voi viitata korviin. Sitä juuri jäin itse miettimään, kun poikamme tässä nuha-hommassa aina parantuu viikossa ja n. 2 vkoa menee taas täysin terveenä.



Nyt juomaan lämmintä itsekin, jotta pysyypi terveenä. Heips!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla