Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvan 8kk tiheät yöheräämiset

Väsyäiti
09.10.2022 |

Meillä vauveli, joka nukkui 3kk ikäiseksi öisin eka 4h pätkän ja sitten loppuyön noin 2h välein heräilyä. Sitten sairastettiin korona ja kaikki muuttuikin ja vauva heräillyt vähintään 2h välein joka yö. Nyt vauva siis yli 8kk ja äiti on aivan loppu.

Vauvalla on ruoka-aineallergioita. Refluksilääkekin kokeiltiin, eikä kummoista apua ollut.

Vauva siis herää öisin ja vaatii rintaa. Unikoulua en ole halunnut vielä pitää, koska pelkään, että olisikin oikeasti nälkää. Mitään puuroa kun ei vielä mene, kun ei sopivaa viljaa ole löytynyt. Syö 4-5 kiinteää päivässä ja lisäksi rintaa.

Olen itse melko kapealla ruokavaliolla allergioiden takia, välillä kokellut olla ihan muutaman aineen ruokavaliolla eikä sekään tehnyt muutosta öihin. Päivisin on hyväntuulinen touhuaja, juuri oppinut konttaamaan ja tukea vasten nousee ylös.

Nyt mietinkin, että voisko tämä nyt vain olla huono uninen? Ettei yöt johtuisikaan mistään somaattisesta?
Onko täällä muita joiden terveet vauvat olisivat ekan vuoden heräilleet tiuhaan?

Jotenkin helpottaisi ajatus, että heräilyt eivät johtuisi allergiasta tms. Koska en enää tiedä mitä jättäisin pois ruokavaliosta.

Hampaita on 2 ja varmaan pian tulossa lisää särkylääke ei ole auttanut öihin.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
09.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei! Meillä sairastettiin korona, kun vauva oli hieman vajaa 3kk ja sen jälkeen muutaman kerran yössä herännyt vauva alkoikin heräillä vähintään tunnin välein. Ainut mikä auttoi, oli rinta. Kun vauva täytti 5kk laitoin stopin rinnalle, annettiin viisi kertaa päivässä ruoka ja maitoa pullosta. Sen jälkeen alkoi pikku hiljaa vähentyä yöheräilyt ja yöllä herättiin syömään vain 1-2krt. Suosittelen vaihtamaan kunnon ruokaan. Meilläkin oli siis täysimetyksellä ollut vauva. Ei tainnut ruoka kuitenkaan rinnasta riittää.

Tsemppiä!!

Vierailija
2/13 |
09.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vauva nukkui 5 kuukauden ikään asti hyvin ja sen jälkeen levottomammin. Pahin vaihe oli kuitenkin tuossa 8-10 kuukauden iässä, kun samaan aikaan hampaat puhkesi ja oppi ensin konttaamaan ja sitten heti perään kävelemään. Tuntui, että yöllä vain syötiin. Helpotti, kun liikkumisen taidot olivat tulleet.

Meillä ainakin kyse oli ihan nälästä. Päivisin ei malttanut syödä tarpeeksi, niin meni yösyömiseksi. Siirtyi vuoden iässä samaan ruokaan vanhempien kanssa ja alkoi nukkua täydet yöt vaikka aiemmin heräsi aina rinnalle pari kertaa. Samaan aikaan siirtyi myös yksiin päiväuniin, joten meillä taisi olla kyse näiden kahden yhteisvaikutuksesta. Yöksi oli kunnolla unipainetta ja sama ruoka vanhempien kanssa maistui paremmin kuin oma ruoka.

Siirtyi myös omaan huoneeseen nukkumaan heti, kun yöheräilyt olivat taas enää sen maksimissaan kaksi kertaa. En olisi jaksanut imettää tuolilla koko yötä, joten oltiin tuo rankin vaihe nukuttu perhepedissä, josta sitten oman sängyn kautta omaan huoneeseen. Omassa huoneessa sitten nukkui parin yön jälkeen täydet unet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
09.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todennäköisimpiä syitä yöheräilyyn:

- nälkä

- jos oma ruokavaliosi on kovin rajoitettu etkä saa nukuttuakaan, on aika todennäköistä että tuottamasi maito on eräänlaista "kevytmaitoa" eikä sellaisenaa riittävän rasvaista ja ravitsevaa. Voisiko lapsen isä hoitaa yöllä jonkun syöttövuoron pullosta (korviketta, jos lapsi pystyy sitä juomaan)? Näin saisit nukuttua pitemmän pätkän yössä ja levänneenä tuotat joka tapauksessa enemmän maitoa. Illalla olisi hyvä joka tapauksessa antaa jotain velliä, että lapsi jaksaa nukkua pitempään. Allergisoiko riisikin?

- märkä vaippa

- hampaiden tulo valvottaa joka tapauksessa

- uusien taitojen oppiminen kiihdyttää niin ettei malta nukkuakaan - seisomaan nouseminen, konttaaminen, käveleminen jne

- jos lapsi nukkuu vielä useammat päikkärit, niin auttaisikohan jos nukkuisi vaan yhdet?

Toivottavasti tilanne helpottaa ja saatte kaikki nukuttua!

Vierailija
4/13 |
09.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista! Helpottava kuulla, että muillakin ollut tälläistä.

Vauva ei huoli pulloa. Nokkamukista juo vettä pieniä määriä. Jotenkaan en uskalla täysin myöskään lopettaa yöimetyksiä, ettei vain äm lopu. Korvike ei tule kyseeseen, koska pitäisi olla aminohappopohjainen korvike ja vaatii maitoaltistukset ym.

Nyt kokeilussa Teff ja todella toivon, että siitä saadaan vilja käyttöön.

Vauva kasvaa hyvin, 8kk neuvolassa 10kg 400g ja 71cm.

Vierailija
5/13 |
09.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko pituuskasvu normaali? Entä painon kehitys? Onko virtsa normaalia, laimeaa?

Jos fyysinen puoli on kunnossa, kuulostaa siltä että lapsella on niin kova huoli rinnan saatavuudesta, ettei hän pysty nukkumaan normaalisti.

(Tai, ellei itke, hänen ei anneta potea ahdistusta lievästi, vaan laitetaan herkästi nänni suuhun.)

Vierailija
6/13 |
09.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietämättä tarkalleen tapaasi kohdella vauvaa, on mahdotonta antaa tarkkoja neuvoja. Mutta ihmisen unentarve kyllä muuttuu iän myötä joka tapauksessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
09.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapsi heräsi joka ikinen yö 1-2h välein ekat 2,5v.

Oli kuulema normaalia neuvolan mielestä.

Vierailija
8/13 |
09.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

6kk:n jälkeen voi jo olla yön syömättä. Puuro ei ole ainut vaihtoehto iltapalalle. Vauva voi aivan hyvin syödä vaikka perunaa ja lihaa (jos ne hänen ruokavalioon sopii). 

Veikkaan, että vauvasi ei herää nälkään, vaan vatsakipuihin, refluksiin tmv. Yleensähän refluksivauvat haluaa tiheästi rinnalle, koska maito neutraloi vatsahappoja. Mutta tiheä imeminen pahentaa itse refluksia kun vatsa ei ole koskaan kokonaan tyhjä. 

Toinen kysymys on se, että osaako vauvasi nukahtaa ilman tissiä? Yleisesti suositellaan. ettei nukuteta rinnalle, vaan laitetaan hereillä olevana sänkyyn, jolloin vauva yhdistää sängyssä olemisen nukahtamiseen, eikä rinnan imemistä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
09.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se herääminen on aivan normaalia kevyen unen vaiheessa. Mutta siihen kannattaa kiinnittää huomiota, että lapsi oppii nukahtamaan itsekseen uudelleen.

Vierailija
10/13 |
09.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli juuri tuollaista, kun lapsi oppi seisomaan tukea vasten. Heräili öisin paljon, seisoi pinnasänkyä vasten ja hytkyi toista tuntiakin keskellä yötä. Menee ajan kanssa ohi, lapsi on vaan uudesta taidosta innoissaan. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
09.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvoilla on usein tiettyinä ikäkausina huonon unen vaiheita. Puhutaan neljän kuukauden hulinoista jne. Yksi sellainen unitaantuma on noin 8-10 kuukauden iässä. Siihen liittyy monesti eroahdistusta, mikä voi ilmetä rinnalla roikkumisena, jos yöimetys on käytössä. Jos et meinaa jaksaa valvoa, niin kokeile ottaa vauva viereen ja imettää unissasi. Huolehdi vain ettei vauva pääse peiton alle.

Voitte myös lapsen isän kanssa sopia, että hän ottaa osan yövalvomisista ja tarjoaa vauvalle yöllä vaikka vettä ja syliä. Maitomääriin ei vaikuta, jos yöllä et imetä kahden tunnin välein. Yöimetyksen vähentäminen voi myös parantaa vauvan ruokahalua päivällä, jolloin yöllä ei herää syömään jatkuvasti. Voitte esimerkiksi päättää, että ennen kahta ei imetetä yöllä, vaan silloin tarjotaan vettä.

Anna vauvalle paljon huomiota päivisin, niin hänen ei tarvitse sitten tankata läheisyyttä yöllä. Meillä otettiin tuossa vaiheessa iltasadut osaksi iltarutiinia. Luettiin sylikkäin kirjaa ja halailtiin ennen nukkumaanmenoa. Sitten omaan sänkyyn nukkumaan. Jostain lueskelin tuohon aikaan, että iltarutiinien pituus olisi hyvä olla jopa tunnin. Vanhempien läsnäolo ja tutut puuhat luovat turvaa yöksi.

Vierailija
12/13 |
09.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä molemmat lapset heräilivät 6-8 kertaa yössä 2-vuotiaiksi asti. Ei allergioita tai mitään sairauksia. Neuvolan mukaan ihan normisettiä. Itse olin tulla hulluksi unen puutteesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
10.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tosiaan ei tunnu olevan mikään vaihe tämä, kun kestänyt jo 6kk. Perhepedissä nukuttu alusta saakka, mutta silti en saa nukuttua imetyksen aikana enkä heti sen jälkeen ja kun nukahdan, alkaakin vauva jo herätä uudelleen. Muutamia kertoja olen yrittänyt hyssytellä takaisin uneen, mutta siitä alkanut niin kova huuto, että esikoinenkin herännyt.

Voi olla toki, ettei osaa nukahtaa takaisin ilman tissiä. Pienenä kun oli niin kipeä, tuli tissiä annettua helposti, koska se helpotti pienen oloa.

Mutta tätä hain juuri takaa, että on muitakin huonosti nukkuvia vauvoja ilman mitään sen kummempia vaivoja. Tuntuu, että kavereiden vauvat ovat nukkuneet täysiä öitä synnäriltä lähtien.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi viisi