Anttila vs. Valintatalo
Kumpi oli parempi? Anttila oli hyvä, mutta myös Valintatalo oli hyvä. Sieltä pystyi ostamaan tavaraa ostokorteilla, joita sai mm. bingosta.
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
Saiko Valintatalosta muuta kuin ruokaa?
Sai. Jotkut Valtsut myivät myös vaatteita, ei kaikki. 80-luvulla ainakin sukkahousut olivat niillä hyvin tarjouksessa ja puseroita tuli ostettua.
Stadissa vaatteita myyvän Valtsun myymälä sijaitsi Mannerheimintien ja Lönnrotinkadun kulmassa. Koska olin silloin duunissa Lönkalla, kävelin siitä päivittäin ohi.
Vierailija kirjoitti:
Saiko Valintatalosta muuta kuin ruokaa?
Sai. Siellä oli samanlaista tavaraa kuin Anttilassa. Valintatalot olivat yleensä vain hieman pienempiä kuin Anttilat.
Ruokavarasto oli myös bäärsseestä!
Tunnelin Anttilassa oli hyvä musa-osasto ja usein tarjouslaatikoista löytyi kaikkea kivaa. Musiikki ja kosmetikka osastoja jäin kaipaamaan. Muistan, kun 80-luvulla ostin ensimmäiset Anytime meikkini sieltä. Oi niitä aikoja! :D
Ennen menin aina Marketan kautta kotiin. Sitten vaimo sai tietää ja se jäi...
Anttilassa pystyi myös maksamaan bingokorteilla.
Vierailija kirjoitti:
Säästäri oli myös hyvä kauppa.
Oliko tää se mitä mainostettiin Roope Ankalla?
Saiko Valintatalosta muuta kuin ruokaa?