A-studio: Ruoan hinnan nousu
Miksi kaupat eivät maksa tuottajille enemmän, vaan vetävät hinnankorotukset huiviinsa?
Kommentit (13)
Kaupat eivät suostu maksamaan enempää. On liian vähän toimijoita kaupan alalla. Jos Suomessa olisi 10 kauppaketjua, niin kilpailu hoitaisi kaikki ongelmat.
Kurvinen penää kaupoilta vastuuta.
Johtopäätös: suosikaa Lidliä.
Vai?
Miksi pitäisi jos halvemmallakin saa. Yritystoiminnan perusasioita, pyritään tekemään mahdollisimman suurta voittoa ja markkinatilanne määrittelee aina kulloisenkin hinnan. Hyväntekeväisyydellä ei tässä maailmassa pärjää, ainakaan yrittäjänä.
Koska niillä kaupoillakin kulut nousseet
Omavaraisuus on tärkeää ja tilat pitää pitää plussalla.
Kurvinen esitti Reilu kauppa tuotteita myös Suomeen. Aika hyvä kuitti.
Vierailija kirjoitti:
Koska niillä kaupoillakin kulut nousseet
PÄÄJOHTAJA MIKKO HELANDER: Q2 2022 oli Keskon historian paras toinen vuosineljännes
Ei mulla muuta.
Vierailija kirjoitti:
Koska niillä kaupoillakin kulut nousseet
Samaa tahtia nousee ne voitotkin, ellei enemmänkin. Jonkinlaiselle solidaarisuudelle olisi nyt aika pikkuhiljaa tai ei ole enää niitä tuottajia joita sortaa.
En halua tukea ökyrikkaita kauppiaita, jotka sortaa kansaa ja tuottajia siksi käyn Lidlissä
Kyllä on sikamaista tuo, että s ja k tekee ihan hurjia voittoja. Business on businesta ja kauppaketjuissa on loistavia businesstaitureita.
Corona-aika teki tehtävänsä, ravintolat meni kiinni ja koska kaikkien on pakko syödä joka päivä niin jengi siirtyi kauppojen asiakkaiksi lounasravintoloiden sijaan.
Edelleen etätyön suosijat syö kotona ja näinollen ostavat kaupasta enemmän.
Mutta kuka sen määrää mikä % osuus esim broilerin hinnasta menee tuottajalle, teollisuudelle ja kaupalle?
On törkeää ettämeillä Suomessa voidaan tehdä niin että tuottaja saa (sopimuhinta) xx €/kg, teollisuus xx €/kg ja kauppa kaiken lopun ja voi van nostaa hintaa ihan törkeästi koska asikkaiden on pakko syödä ja broiskua menee.
Nyt on hypetetty ihan kamalasti että tiotantokustannukset nousee, kaikki nousee, ihan hirveetä ja sillä varjolla kaupat voikin nostaa hintoja suhteessa enemmän kun on edes tarve, saadakseen itselleen isommat katteet.
Yhteiskunta maksaa kaikista köyhimpien ruoat, pieni ja keskituloset sinnittelee ja säästää muualta, mutta ostaa sen ylihintasen broiskun ja varakkaimmille hinnannousu ei tunnu missään. Ja taas vaan kauppa kerää hurjat voitot.
s:n ja k:n isojen pomojen pitää saada uusia purjeveneitä ja sveitsin lukaaleja. pelkkiä urheilijoita huippukunnossaa vastaan suomalaiset maatalouden tuottajat. kyllähän sen näkee miten neuvottelut hinnoista menee. toisilla 500€ kauluspaidat ja huippu-urheilijan kestävyys, pöydän toisella puolella istuu suomalainen maalainen resuinen paita päällä.
Tuottajat jäävät miinukselle ja kaupat takovat voittoja...