Minkä ikäinen öitä yksin?
Toistuvasti, lähes viikottain 1-3 yötä/viikko. Minkä ikäisen/ikäiset jättäisitte? Lapsia 3. Eli olisi seuraa toisistaan.
Vanhempi toisella paikkakunnalla, satojen kilometrien päässä.
Kommentit (29)
15 v?
Vähän riippuu myös lapsen vastuullisuudesta ja vakaudesta.
Ainakin vastasyntynyt voi olla yksin, se ei vielä pääse mihinkään liikkumaan.
Jokainen lapsi on yksilö. Tietysti pitää jo hallita sellaisia perusasioita, osata tehdä jotain ruokaa itselleen (mieluiten niin että ei tarvitse käyttää liettä), soittaa puhelimella, hoitaa iltatoimet itsenäisesti...
Jos teillä lapset tuntuu sinusta olevan tarpeeksi kypsiä, niin kokeile yhden yön verran.
10-13v pärjää jo varmasti yön yksin, mikäli on normaalisti kehittynyt.
Riippuu lapsesta. En jättäisi yksin ihan nuorta, koska kaksin on turvallisempaa kuitenkin. Ehkä 12-13v?
Miksi vanhempi jättäisi lapset yksin? Turvattomuutta lisää kyllä jos kaikki ei menekään kuin Strömsössä.
18 vuotiaana, koska lasu teki selväksi että sekin on lapsen yksin jättöä jos vanhempi menee illalla omaan huoneeseensa ja lapsi on omassaan ja joutuu olemaan jopa 30min itsekseen ennen nukkumaanmenoa. Kyse oli yli 12 vuotiaasta lapsesta.
Pärjää kyllä. Sitä en epäile. Mutta mitä tekee nuorelle olla säännöllisesti ilman vanhempaa 1-3 yötä viikossa?
Nuorethan ovat varmasti vaan tyytyväisiä asiaan. Ja pärjäävät.
Mutta miten pidemmällä aikavälillä vaikuttaa, kun aikuinen ei ole läsnä?
Eri asia yö silloin tällöin. 3 vuorokautta on jo pitkä aika.
Varsinkin kun vanhempi kaukana. Ei niin, että on päivisin/iltaisin kotona, ja lähtee yöksi töihin. Mistä hätätilanteessa pääsee kotiin.
Tilanne olisi se, että vanhempi esim. Lähtee ma ja tulee ke iltana. Ja on monen sadan kilometrin päässä, mistä ei hätiin tulla.
Toivottavasti on joku luotettava aikuinen lähellä, jos lapset on pakko yksin jättää. Jos jotakin ikävää sattuu, niin olisi joku, johon turvata.
Pyydä se miesystävä luoksenne. Et voi mennä hänen luo yöksi ja jättää lapsia yksin kotiin.
Ei alle 15-v.
Mutta kuka näistä piittaa. Tässä on saanut todistaa viimeisen vuoden kuluessa erään perheen lapsenkasvatustapoja.
Kaveri ei ole vielä 15 täyttänyt. Yökaudet hilluu ulkona, viikonloppuisin, kavereitansa juoksentelee aamuyöllä porraskäytävässä, pitävät meteliä, karjuvat ja huutavat, yrittävät hajottaa paikkoja.
Vanhempi on sitä mieltä, että hänen lapsellaan ei ole mitään tekemistä näissä häiriöissä. Mutta eipä tässä portaassa muita perheitä ole, joissa tuon ikäistä porukkaa vierailisi.
Ilmeisesti vaati vähän isomman äijän puhetta, että se vanhempi ymmärsi edes sen, että jos tämä kaveripiiri jotakin täällä taloyhtiön omaisuutta pistää hajalle, kuten nyt jonkun toisen asunnon ulko-oven, niin se on kyllä sitten tuo vanhempi kun niistä kakaroitten tekemististä vastaa. Asukas vastaa myös vieraidensa tekemisistä.
MINÄ SIIS NIIN VIHAAN TUOTA TYYPPIÄ! JÄTKÄ ESITTÄÄ NIIN TIETOVIISASTA JA ÄLYKÄSTÄ JA OPPINUTTA; MUTTA TÄYSI KUSPÄÄ! JA MIELISAIRAS!
OLISI PYSYNYT SIELLÄ MISTÄ TÄNNE VIIME VUONNA TULI!
Mun äiti teki kolmivuorotyötä sairaalassa ja olin ne yövuorot kotona yksin joskus 12v lähtien. Itse sanoisin, että yläasteikäisen ja jos on tyyliin joku 16v. Vastuuntuntoinen lapsi, niin hänen kanssaan pienenpiäkin lapsia, ei ehkä vauvoja kuitenkaan.
Tämä vain, jos on kyse töistä, jonkun suhteen takia vaikuttaa vaan vähän oudolta ja välinpitämättömältä, koska lapset kokevat sen hylkäämisenä.
Entä jos tulee tulipalo, osaako kaikki lapset pelastautua itse? Siinä Levin mökissä ei osannut.
Entä jos joku lapsista pyörtyy ja lyö päänsä? Siskolleni kävi niin, kun oli 16. Onneksi oli äiti kotona soittamassa ambulanssin, syy pyörtymiseen ei koskaan selvinnyt.
Mä olen ollut siskon kanssa yötä yksin kun olin 13v(sisko oli 10). Naapuri oli lähellä että jos tuli joku hätä sieltä olisi saanut apua. Muistan kuinka se oli aina jotenkin tosi kivaa ja hieman jännääkin olla ilman vanhempia kotona yö. Osattiin toimia jos tulee tulipalo tms. Tämä oli 90-luvulla.
Omia lapsiani en jättäisi tuon ikäisinä yksin yötä, en siksi että pelkään että jotain tapahtuu(ollaan lasten kanssa käytä läpi mitä jos tulee tulipalo tai muu hätä ja osaavat toimia), vaan siksi koska sitä katsotaan niin pahalla.
Sanoisin että joku 17v voisin jättää yön yksin kotiin.
15v saattaa olla jo itse äiti. Hullua että joku ois valmis jättämään vasta sen ikäisen yksin kotiin. Vähän enemmän luottoa niihin omiin lapsiin.
Vierailija kirjoitti:
Mä olen ollut siskon kanssa yötä yksin kun olin 13v(sisko oli 10). Naapuri oli lähellä että jos tuli joku hätä sieltä olisi saanut apua. Muistan kuinka se oli aina jotenkin tosi kivaa ja hieman jännääkin olla ilman vanhempia kotona yö. Osattiin toimia jos tulee tulipalo tms. Tämä oli 90-luvulla.
Omia lapsiani en jättäisi tuon ikäisinä yksin yötä, en siksi että pelkään että jotain tapahtuu(ollaan lasten kanssa käytä läpi mitä jos tulee tulipalo tai muu hätä ja osaavat toimia), vaan siksi koska sitä katsotaan niin pahalla.
Sanoisin että joku 17v voisin jättää yön yksin kotiin.
Ihmiset löytävät kaikesta aihetta valittaa, oma järken käyttö on sallittua. Mielummin opettaa lapsi ajoissa itsenäiseksi, turvallisessa ympäristössä, omassa lapsuuden kodissa. Kuin niin että yks kaks lapsi on täysi-ikäinen, vailla mitään taitoja, mutta et voi enää vaikuttaa mitenkään hänen päätöksiin elää.
Kyse on työstä, mutta työstä toisella paikkakunnalla.
Ja kyse on useammasta kun yhdestä yöstä arkiviikkoina.
Eli olisivat keskenään 2-3 vuorokautta, eivät pelkkiä öitä.
Yöksi, juurikin esim. Työvuoron takia on mielestäni täysin eri asia, ja voisin itsekkin jättää.
Vierailija kirjoitti:
Kyse on työstä, mutta työstä toisella paikkakunnalla.
Ja kyse on useammasta kun yhdestä yöstä arkiviikkoina.
Eli olisivat keskenään 2-3 vuorokautta, eivät pelkkiä öitä.
Yöksi, juurikin esim. Työvuoron takia on mielestäni täysin eri asia, ja voisin itsekkin jättää.
Mikä ihmeen työ on öisin satojen kilometrien päässä? Joku pitkän halki Suomen ajava rekkakuski tai Hki-Kolari junan kuljettaja. Ei voi jättää, yh ei voi olla tuollaisessa työssä ellei saa lapsille hoitajaa yöksi kotiin.
Haluaisin tähän kommentteja, mielipiteitä.