Luetellaan maailmankirjallisuuden jännämiehiä ja hopeakettuja
Lueskelin tässä pimenevien iltojen ratoksi pitkästä aikaa Kotiopettajattaren romaania ja tajusin, että Mr Rochesterhan on tällainen. Liehittelee itseään 20 vuotta nuorempaa, hädin tuskin täysi-ikäistä ja taloudellisesti alisteisessa asemassa olevaa nuorta Janea negaamalla tätä ja yrittämällä herättää mustasukkaisuutta toisen naisen kanssa flirttailemalla. Rujo ulkonäkö. Hämärä menneisyys. Lasten lukumäärä epäselvä. Epärehellisyys omasta siviilisäädystä ja pyrkimys kaksinnaimiseen. Sillä on jopa hullu exä!
Keitä muita tulee mieleen?
Kommentit (10)
Hah, muistan lukeneeni Kotiopettajattaren romaanin joskus yläasteella tai lukiossa ja muistan että tuo äijä oli kyllä hämärä XD
Casanova on ollut ainakin omien juttujensa perusteella melkoisen jännä tyyppi.
Kaikki Jane Austenin hahmot, mm. Mr. Darcy, joka ylenkatsoo muita ja haukkuu päähenkilön paitsi ohimennen vahingossa myös kosiessaan hän sanoo että olisit kaikkien mielestä minulle huono puoliso. Negaa siis.
Sherlock ei taidakaan olla niin vanha kirjoissa mitä kuvitteli.