Miksi muita riippuvuuksia ei ymmärretä kuin alkoholismia, huumeita ja peliriippuvuutta?
Monella on ruokariippuvuus, kuntoiluriippuvuus, shoppailuriippuvuus. Noista liikasyöminen ja liikashoppailu ovat naurunalaisia eikä niitä ymmärretä kuten alkoholismia tai narkomaaneja. Kuntoiluriippuvaista taas ihaillaan kun on niin fit ja jaksaa treenata, vaikka kyse olisi jo pakkomielteestä.
Kommentit (4)
Ei ole riippuvuuksia vaan luonteen heikkoutta..
Niissä on kyse ihan samasta aivokemiasta, joten onhan se outoa, että varsinkin ahmimishäiriötä pidetään laiskuutena ja ahneutena, vaikka kyse on samasta kuin alkoholismissa.
Paitsi alkoholia ei ole pakko juoda, mutta ruokaa on pakko syödä.
On olemassa fyysistä ja psyykkistä riippuvuutta. Mieti itse mihin kategoriaan esimerkkisi kuuluvat. Nykyään on niin hienoa sanoa olevansa tosi pahassa koukussa nallekarkkeihin tai nenäsumutteeseen.
Riippuvuuden haitallisuus ratkaisee. Miksi hoitaa jotain himoshoppailua, kun kulutusyhteiskunta vaan hyötyy siittä. Kenelle on haittaa himotreenaajasta?