Onkohan siinä järkeä säätää kodin lämmitystä aamuin illoin
Kylmemmälle kun lähtee töihin ja lissää lämpöä kun pallaa? Tekkeeköhän joku oikeasti noin? Ja säästääkö sillä?
Kommentit (7)
No on monessa talossa todellakin järkevää jos ei lämmityksessä ole ajastusta.
Hyvin eristetyissä taloissa vaikutus voi olla vähäinen, mutta vuoden mittaan suurempi kuin valojen edestakainen sytytys ja sammutus.
Lämmittäminen vaatii enemmän energiaa kuin ylläpitolämmitys. Ei kannata laskea muutaman tunnin takia. Jos taas olette pitkän viikonlopun reissussa, silloin voi säätää pienemmälle.
No ei. Lämmön nostaminen aina uudelleen vaatii enemmän energiaa kuin sen pitäminen samalla tasolla.
Vierailija kirjoitti:
Lämmittäminen vaatii enemmän energiaa kuin ylläpitolämmitys. Ei kannata laskea muutaman tunnin takia. Jos taas olette pitkän viikonlopun reissussa, silloin voi säätää pienemmälle.
Lämmittäminen ei vaadi enempää energiaa kuin ylläpito. Silloin, kun kytkee lämmön takaisin, lämmön nostamista varten lämmityksen on oltava vähän aikaa korkeammalla, mutta koska asunnon lämpöhäviö pienenee mitä alhaisempi lämpötila, ei siihen uudelleen lämmitykseen mene koskaan enempää lämpöä kuin olisi mennyt korkeamman lämmön jatkuvaan ylläpitoon.
säästää, kun tulee lämmin pattereiden termostaateilla kiertäessä ja tarkenee sitten kylmemmässä kämpässä. lämpöä nysväämisestä.
Entisessä kodissa, jossa oli 'ohjelmoitavat' lämpöpatterit, tein noin. Työhuoneessani oli matalampi lämpö iltaisin, öisin ja viikonloppuisin. Ylimääräisessä makuuhuoneessa oli jatkuvasti alhaisempi lämpö. Lämpö nostettiin, jos huone oli käytössä. Koska lämpötila säätyi automaattisesti viikonpäivän ja kellonajan mukaan, säästö oli vaivatonta.
Kuulostaa brittiläiseltä tavalta.