Paikallislehti: Monet peruvat nyt sähköautotilauksiaan sähkön rajun hinnannousun takia
Vaikka ajo olisi edelleen aavistuksen halvempaa kuin polttiksella, sähköauton hankintahinta on paljon korkeampi ja siksi monet ovat laskeneet ettei tule pitkään aikaan maksamaan itseään takaisin, ei välttämättä koko auton omistusaikana.
Kuten kaupppalehti uutiosi keväällä, voi mennä 41v ennen kuin sähköauton kalliimpi hinta kompensoitu halvemmalla käytöllä, ja nyt sähkö kallistuu rajusti verrattuna kevään lukemiin.
Kommentit (4)
Hyvä juttu, halpoja sähkökiesejä kohta tarjolla.
Suomessa on yksi latauspiste 35 sähköautoa kohti. Kiva tehdä pakollinen stoppi huoltsikalle kun siellä on ne kolme tolppaa varattu ja 10 sähköautoa jonossa. 4-6 tunnin kahvipaussi huoltoasemalla 😅
Vierailija kirjoitti:
Suomessa on yksi latauspiste 35 sähköautoa kohti. Kiva tehdä pakollinen stoppi huoltsikalle kun siellä on ne kolme tolppaa varattu ja 10 sähköautoa jonossa. 4-6 tunnin kahvipaussi huoltoasemalla 😅
Kotona ne ladataan yösähköllä. Jos sullaon joku 1000km päivittäinen työmatka noin älä hommaa sähköautoa. Ei se meiltä ole pois jos sulle sopii diesel paremmin.
Sähköauto 50k€ ja samoilla varusteilla perus polttomoottoriauto 35k€. Ei ole kovin vaikeaa laskea kumpi kannattaa ostaa. Talvella sähkö kallista ja sähköauton toimintamatka noin puolittuu.