Lue keskustelun säännöt.
2v6kk ja 6 kk lasten päiväunien " synkronisoiminen"
26.10.2006 |
Onko kukaan onnistunut rytmittämään päivää siten, että 2v6kk ja 6kk tenavat nukkuisivat päiväunia yhtä aikaa? Meillä menevät unet ihan ristiin, yhtään hetkeä eivät nuku yhtä aikaa, jotta äiti saisi hetken hengähtää.
Ja toisaalta olisi kiva, että olisivat myös yhtä aikaa hereillä, kun tuo vanhempi kuitenkin osaa jo nuorempaa viihdyttää, niin saisin vaikka imuroitua tai tyhjennettyä tiskikoneen sillä aikaa.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
isompi nukkuu lounaan jälkeen n kl 12 eteenpäin. kun pienempi oli n 6-7 kk aloitin pitämällä hänet aamupäivällä hereillä, (ennen oli nukkunut lyhyet aamupäiväunet ja pidemmät iltapäiväunet) niin että sain ne samaan aikaan nukkumaan. alkuun pienempi nukkui myös sitten myöhään iltapäivällä toiset päiväunet, mutta ne jäi aika nopeasti muistaakseni pois. nyt on ihanaa kun nukkvat molemmat samaan aikaan ja jää vähän omaa aikaa päivälläkin.