Pukeutumisneuvoja nelikymppiselle?
Olen ollut pari vuotta kahden pienen lapsen kanssa lähinnä verkkareissa ja ulkoiluvaatteitteissa ns. kotona eli pois työelämästä. Nyt paluu työelämään olisi edessä, mutta pukeutuminen ihan hukassa. Vanhat vaatteet on käytetty aika loppuun eli niistä ei nyt iloa ole vaan uusi garderobi on hankittava ja mietittävä. Ei vaan aavistustakaan mitä. Olen ammatissa, jossa asiakkaiden vuoksi on pukeuduttava siististi, mutta mikään jakkupuku ei välttämätön eikä tapanakaan. Olisiko vinkkejä hyvästä pukeutumistyylistä nelikymppiselle?
Kommentit (11)
Tuohan on ihana tilanne, että saa ostaa kaiken uusiksi. Suunnittele hyvin.
Kapselivaatekaappi voisi helpottaa ainakin alkuun pääsyä. Erilaisia vinkkejä löytyy haulla.
Vierailija kirjoitti:
Tuohan on ihana tilanne, että saa ostaa kaiken uusiksi. Suunnittele hyvin.
No rahaa ei hoitovapaiden jälkeen tietenkään ole paljoa eli tosiaankin pitää suunnitella hyvin. Ei vain mitään aavistusta mikä olisi hyvä tyyli tämänikäiselle työelämää ajatellen. Ap
Jos olet tottunut olemaan kotona verkkareissa niin suosittelen että työvaatteiksikin valitset mahdollisimman mukavan tuntuiset siistit toimistohousut etkä mitään kiristäviä farkkuja niin ei työvaatteet ala ahdistamaan.
Mikset varaa aikaa stailaukseen? Onhan niitä eri liilkeissä. Vila, Stockmann, Sokos, Aleksi 13 Your Face..
Riippuu tyylistäsi, mistä tykkäät.
Vartalotyyppi ja oma tyyli määrittää sen, miten kokonaisuutta lähdetään rakentamaan.
Toimistollakin pukeudutaan nykyään aika rennosti, joten mustat housut ja kauluspaita- setti alkaa olemaan jo last season. Riippuu toki kuinka virallisesti pitää pukeutua.
T. Vaatemyyjä
Vierailija kirjoitti:
Vartalotyyppi ja oma tyyli määrittää sen, miten kokonaisuutta lähdetään rakentamaan.
Toimistollakin pukeudutaan nykyään aika rennosti, joten mustat housut ja kauluspaita- setti alkaa olemaan jo last season. Riippuu toki kuinka virallisesti pitää pukeutua.T. Vaatemyyjä
Mustat housut voivat olla vaikka siistit trikoot. Pointti on, että mustiin housuihin on helppo yhdistää melkein mikä tahansa yläosa ja kukaan ei kiinnitä huomiota siihen, että jalassa on aina samat housut.
Ei mikään nyt kahdessa vuodessa ole muuttunut. Sen kun pukeudut kuin ennenkin.
Tämän tyylisiä puseroita käytetään monessa työpaikassa missä pukeudutaan siistimmin. https://www.stockmann.com/cut-pret-jewel-tunika/13809035639-3.html Kaveriksi oman maun mukaan farkut, housut tai vaikka hame. Tiukempien housujen kanssa voi pitää kuvan tavalla helman suorana mutta hameen tai löysempien housujen kanssa laittaa helman alaosan alle. Tuollaisia paitoja löytyy edullisiltakin merkeiltä.
Kampaajalla kannattaa käydä. Lisäksi kannattaa hankkia hyvät alusvaatteet ja käydä ihan erikoisliikkeessä katsomassa. Primadonna on kallis, mutta hyvä merkki.