Usein täälläkin näkee tosi kummallista asennetta elämän haasteisiin
Että heti neuvotaan terapiaan jos on jotain vähänkään huonosti. Ei edes yritetä itse miettiä miten ongelman voisi ratkaista tai miten käsitellä. Aivan kuin ei olisi mitään halua tai kykyä lukea vaikka kirjaa aiheesta ja pysähtyä hetkeksi pohtimaan, että missä mättää.
Ymmärrän, ettei monilla ole rahkeita käsitellä vaikeita ongelmia itsekseen, mutta kun ei ette yritetä eikä taitoja harjoitella. Jos terapiaan on pitkä odotusaika tai jostain syystä sellaiseen ei ole menossa, ongelman kanssa sitten vain eletään. Asenne on sellainen, että ihan kuin oltaisiin avuttomia oman itsensä kanssa ja ulkoisten tekijöiden armoilla.
Jos sinulla on vaikkapa sosiaalista ahdistusta tai joku fobia niin täällä usein neuvotaan käsittelemään asiaa välttelemällä. No eihän se noin mene kun pohtimalla, tutkimalla, kokeilemalla, ehdollistamalla jne. Ala tutkia asiaa itse äläkä odota että joku tekee sen puolestasi.