Mitä paikkaa pidät kotinasi?
Kommentit (9)
Hieman hankala kysymys. Tietyllä tavalla ensimmäinen oma asuntoni tuntuu eniten kodilta, mutta toisaalta en osaisi nähdä sitä paikkana, jossa voisin enää asua.
Nykyinen asuntoni. Olen asunut tässä jo yli 30 vuotta. Kasvattanut tässä lapseni aikuisiksi. En aio muuttaa tästä enää kuin hautausmaalle.
Nykyinen asunto on kotini. Mutta meni monta vuotta, ennen kuin pystyin sanomaan tätä kodikseni.
Lapsuudenkoti, mutta mä olenkin asunut omillani vasta n. vuoden
Asun nykyään lapsuudenkodissani oman perheeni kanssa. Yhtä paljon minulle koti kuitenkin myös ensimmäinen omistusasunto oli. Ei nämä seinät, vaan ihmiset.
Koti on tämä missä me asutaan nyt. On myös lapsuudenkoti, jossa isäni asuu.
Itselläni koti on se, missä omat tavarat ja rakkaat on, ja missä vietän eniten aikaa. Tulevaisuudessa haluaisin asua itse rempatussa tai rakennetussa omakotitalossa, ja voin kuvitella, että se tuntuisi enemmän kodilta kuin tämä kerrostalon vuokra-asunto.
Tämä rakentamamme ok-talo on kotini, muut "kodit" lapsuudenkotiani lukuun ottamatta eivät koskaan tuntuneet oikeilta kodeilta.
No tänne osoitteeseen on posti, puoliso ja lapset osanneet joka päivä 18 vuoden ajan, joten itsestäänselvästi tämä.
Toisaalta, vanhemmat erosivat kun olin 17 niin että loppuvuodet kamoja oli kahdessa paikassa ja minä opiskelin kolmannessa. Ei siis ollut mitään minne "palata" vaan vanhemmat olivat hankkineet oman asuntonasa.
Voin kuvitella että vaikkapa maatilan lapsi ajattelee ihan toisin.
Olen kuin kotononai myös kesämökillämme ja lisäksi purjeveneessä, mutta eihän ne ole koti.