Ovistesti negaa - mutta ultrassa 22mm follikkeli!!?
Mitäköhän tässä nyt oikein pitäisi uskoa?
Söin kierron 3-7 päivät Clomifenia 100g/ vrk. Nyt follikeliultraäänessä tänään kp 11 toisessa munasarjassa pari isoa follikelia jo puhjennut ja toisessa kaksi puhkeamatonta, toinen läpimitaltaan 22mm. Munasolu kasvaa 2mm/ vrk: ssa ja puhkeaa kuulemma tavallisimmin 20mm kokoisena.
Eli kaiken järjen mukaan ovulaatiotestin pitäis näyttää plussaa!? Tein testit eilen ja tänään, molemmat negoja.
Sain kuitenkin ohjeeksi pistää tänään follikelin irrotuspiikin, seksiä tänään ja huomenna ja ylihuomenna aloitan Lugesteronit.
Gyne ei tiedä tuosta negatiivisesta ovistestistä kun tein sen vasta kotona vastaanoton jälkeen. Mutta eikö ultraääni ja kokeneen lääkärin tarkka " silmä" ole luotettavampi kuin ovulaatiotesti?
No pistin sitten Pregnylin, jos oli liian aikaista, niin sitten meni hukkaan tämäkin kierto...
Mutta olisko jollakulla nyt selkoa/ aavistusta tästä ristiriidasta?