Pidättekö verhot kiinni päivisin?
Kommentit (20)
Makkarin sälekaihtimet mulla on aina kiinni. En jaksa veivata niitä ees taas ja kesällä ilta-aurinko paistaa makkariin.
Pidän.
Silmät on tosi herkät valolle.
Ja muuten telkkarista ei näkyisi mitään, kun on vähän liiankin valoisa asunto.
Naapurit varmaan ihmettelee, mutta siinähän miettivät olenko hullu, laiska vai vampyyri.
Jotkut verhot pidän joitakin en. Joissakin taas pakko pitää kun kaikki kattelee sisälle.
En enää. Silloin kun asuin pikkukunnassa "kerrostalon" alakerrassa, verhot oli aina kiinni, koska koko talon väki ramppasi mun ikkunoiden ohi parkkipaikalle.
En pidä. Tykkään puistomaisemasta kaikkina vuodenaikoina, joten ihastelen sitä aina ja jatkuvasti.
Välillä pidän.
Kämppäni on kuuma muutenkin, ja jos aurinko paistaa koko päivän, niin estän hiukan lisäkuumuuden saapumista.
Ja aivan sama mitä siitä ajatellaan. 😆
Makkarit 2 kpl on kadulle päin ja asutaan katutasossa, joten ne aina, sekä sälekaihtimet että verhot, mutta ei niissä tehdä muuta kuin nukutaan, toinen makkari on varasto ja vierashuone samalla kertaa. Mutta sisäpihalle olevat olohuone ja keittiö ja on auki. Työhuoneen ikkunan sälekaihtimet on sillai puolillaan, että valoa pääsee, mutta tänne ei ne. Se on naapuritalon pihan suuntaan.
Helteellä aina siihen suuntaan, josta aurinko paistaa. Auttaa muuten paljon, vaikka verhot ei olisi edes kovin pimentävät. Muuten pidän auki - myös iltaisin. Asun omakotitalossa, eikä näköyhteyttä suoraan naapureihin ole. Jos joku tulee töllöttämään ikkunasta kun katson telkkaa tai luen, ei se minua haittaa, sillä ei kukaan kauan niin tylsää puuhaa viitsi katsella.
Tähän pienen kämpän aurinko paahtaa aamusta iltaan ja kämppä on 31-32.Koska ei kahtimiin varaa, hankein valoverhot.Nehän on paksut.Edessä helle päiväät kämppä kuin sauna.1 aamu olin unohtanut vetää ne eteen,kun kiressäni lähdin kotini pois.Kun palasin kotia, havaitsin kaikesta huolimatta kämppä ei niin äärettömän kuuma.Oivalsin valoverhot tulivat 2 ison ikunnan eteen,mutta niiden yläkarmin ikunnan rakoventiilit ja poisto ilma aukon eeen, esti ilman virtamisen.Joten ne aiheutti vielläkin kumemman sisäilman.Lähtivät pesun jälkeen rätyskeskus.Eikä tällä koskaan enää ole verhot edessä ikkunassa.
Keväästä syksyyn joo, varsinkin jos paistaa aurinko, koska työpiste on ikkunan alla ja aurinko saattaa paistaa suoraan silmään. Ja kesäisin se myös lämmittää asuntoa tosi paljon, pimennysverhot auttaa.
Yleensä joo kaihtimet ainakin sen verran kiinni, ettei ulkoa näy sisään selkeästi. Nyt ikkunat pohjoiseen päin niin ei kyllä enää tarvitsisi
Vierailija kirjoitti:
Makkarin sälekaihtimet mulla on aina kiinni. En jaksa veivata niitä ees taas ja kesällä ilta-aurinko paistaa makkariin.
Ilta-auringon puolelta myös aina kiinni. Aamu-auringon puolelta aina auki. En halua nukkua pommiin.
Kuumilla päivillä sälekaihtimet on parempi pitää kiinni.
Telkkari näkyy myös päiväsaikaan paremmin, jos sälekaihtimet laittaa kirkkaana päivänä kiinni.
Rakastan valoa, joten verhot kiinni mahdollisimman vähän! Iltaisin saatan valoisaan aikaan kääntää makkarin säleverhot kiinni.
Helteellä on pakko pitää kiinni. Heti kun aurinko siirtyy, aukaisen verhot.
Niin alas en ole vajonnut.