Tuppurainen: "Emme voi ottaa tästä poliittista vastuuta."
Ihan tosissani kysyn, mikä suomalaisia kansana vaivaa kun tätä sontaa niellään vuosikymmenestä toiseen?
Huomena juhlitaan että "vain" 20mrd€ joudutaan maksamaan Saksalle? Mut ei ihmetellään jotain mursua samalla kun maanpetturit myy Suomen ROFL
Kommentit (76)
Eiköhän tällä rahalla saada jo Tuppuraiselle komissaarin virka ostettua?
Mitä on "poliittinen vastuu"?
Ei mitään.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa kohdistaa se vika oikeaan osoitteeseen.
Kaupoista päätettiin Keskustan, Kokoomuksen, ja Persujen johdolla.
*viha
Kuvitteleeko joku paviaani että jotain poliitikkoja saataisiin vuosien takaisista päätöksistä jonkinlaiseen vastuuseen jos ne osoittautuvat valtiolle tappiollisiksi?
Vierailija kirjoitti:
Mitä on "poliittinen vastuu"?
Ei mitään.
Se on sitä että kokoomus on taas gallupien kärjessä
Pieni hinta siitä, että saamme kuulua eurooppalaiseen yhteisöön. Venäjän trollit hiljaa.
Tämäkin esitellään Suomelle hyvänä hankkeena. Me tienataan tällä, tai jotain vastaavaan.
Ollaan maailman tyhmin kansa. Ei tästäkään muuta voi ajatella.
Saksan teollisuuden ja kuluttajien kaasuhintojen noususta maksoi Suomi (5 miljoonaa asukasta) 8 miljardia ja Saksa (80 miljoonaa asukasta) 2 miljardia. Tämä vain muutamalta kuukaudelta. Kaikki, mitä Suomi maksoi, on myös Saksan tukemista eli plussaa Saksalle. Saksan maksama on neutraalia, koska meni omille. Saksa sai noin 100€ per asukas tulonsiirtoina meiltä, Suomi menetti noin 1600€ per asukas tulonsiirtoina Saksalle. Marinin hallitus hyväksyi.
Sovitaan vaikka niin, että Sanna maksaa taas 6 ja me saadaan takas 2 miljardia?
Vierailija kirjoitti:
Ollaan maailman tyhmin kansa. Ei tästäkään muuta voi ajatella.
Trumpia haukutaan, mutta ollaan ite.
Vierailija kirjoitti:
Tappiot on aina yhteisiä, voitot kuuluu pienelle sisäpiirille.
Onhan tuosta Fortumista ja Uniperista tullut voittojakin. Ajat muuttuvat ja sijoitustilanteet muuttuvat. Turha Tuppuraisen päätä on pölkylle sovittaa Putinin harhaisen sotimisen vuoksi.
En tiedä, että onko Uniperin hallituksessa yhtään suomalaisedustajaa.
Vierailija kirjoitti:
Poliittinen vastuu kuuluu perskekolle, jos jollekin.
Pannaan taseet töihin
Olen muuten kohtalaisen varma siitä, että kun Venäjä on nyt sulkenut kaasuhanansa kokonaan Eurooppaan, Saksalla ei edes ole nyt mitä myydä niille asiakkailleen...
Olisi kyllä edellisen halllituksen pitänyt miettiä tämä asia loppuun asti silloin vuonba 2017. Nykyinen hallitus on jiutunut pa*kamaiseen tilanteeseen.
Töppö Tuppurainen. Oikea typeryyden perikuva.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa kohdistaa se vika oikeaan osoitteeseen.
Kaupoista päätettiin Keskustan, Kokoomuksen, ja Persujen johdolla.
Mutta gazpromin kaasukomissaarikonsultit Lipponen & Heinäluoma olivat ihan hipihiljaa varjoissa LOL
Mikäkö vaivaa? Olette paskahousuja. Ette valita ja kapinoi kunnolla silloin kun on aihetta kapinoida. Lisäksi äänestätte vääriä tietämättömiä ihmisiä päättämään asioista. Pthui!
Tappiot on aina yhteisiä, voitot kuuluu pienelle sisäpiirille.