Tallinnan tarhalle tuotu taas tehdaskoiria
Paikalliset tehtaat hyväksikäyttää tarhoja. Oikeastaan Virossa ei sinällään olisi ongelmaa vahinkopennuista. Pentuja teetetään menekin vuoksi. Käsiin jääneet lykätään kaatopaikalle eli tarhalle. Hylätyistä koirista koituu kustannuksista. Raha oltaisiin voitu käyttää kiertäviin sterilisointibusseihin.
Onko takana vastaava ilmiö mitä Nigerian prinssi huijauksissa? Uskotaan viimeiseen asti hyvään.
Kommentit (3)
pets.ee sivuston kodittomien koirien tarha Tallinnassa tuo jatkuvasti pentueita ja pieniä söpöjä Venäjältä Viroon. Ne tunnistaa CHEDA-maininnasta esittelyissä. Älkää vain haksahtako.
Koko Rescue-koiratoiminta täytyy lopettaa! Se tarjoaa vaan laastaria, mutta ei korjaa ongelmaa. Vähän sama kun kaivon rakentamisen sijaan vietäis pullovettä Afrikkaan.
Myös kotimaisista kodin vaihdokkaista pitäisi pitää kirjaa. Samoista perheistä tulee pupuja, kissoja ja koiria "allergian takia"... Jossain vaiheessa vaan täytyy tollasille systeemin hyväksikäyttäjille laittaa piste. Kunnon hinta kierrättämiselle ja elsuja/ pitokieltoja niille, joilta tulee joku kiertoon joka vuosi.
Ja taas joku hölmö huijattava raahaa ne piskit Suomeen ilon kyyneleet silmissään tuoden kaikennäköisiä uusia tauteja tänne.