POSITIIVISIA MIRENA KOKEMUKSIA KAIVATAAN!!! :)
Ensi viikolla laitto ja kovasti toivon, etten pety pidemmänpäälle.... Erit. kokemuksia kaipailen,jos vaihdoit yhdistelmäpillereistä Mirenaan... KIITOS!!!!!!
Kommentit (6)
laittaminen oli yhtä kivuliasta kuin papa-näytteen otto eli nipsaisi hiukan, ei sen kummempaa.
Ensimmäisinä kuukausina tiputteli hiukan, sittemmin " kuukautiset" ovat kutistuneet yhden päivän pikkutiputteluksi, usein jäävät kokonaankin pois.
Ainoa miinuspuoli on lisääntynyt valkovuoto.
kolme kuukautta sitten. Laitto ei sattunut juurikaan, vihlaisi vain hiukan. Tiputteluvuoto kesti kuukauden. Sen jälkeen ei ole ollut mitään oireita, eikä kuukautisiakaan ole näkynyt. :-)
Mirena ollut jo kolme vuotta. Laitto ei sattunut yhtään. Tiputtelua pari kuukautta ja sen jälkeen kuukautiset loppuivat kokonaan. EN antaisi pois.
kaksi kertaa käyny kättärillä ultrassa ja kerran terveyskeskusksessa. Tosi tyytväinen olen muuten ollut. Kun ei tavitse huolehtia. Eiköhän nää vuodot ja kivut jossain vaiheessa lopu.
Kolme kuukautta sitten laitettiin ja tiputtelua oli eka kaks viikkoa, niukkaa. Sitten viiden viikon tauko ja tiputtelua neljä päivää. Siis sellaista tiputtelua ettei tiedä tarvisko edes pikkuhousunsuojaa. Eli positiivisia kokemuksia ollu mulla.
Olin synnyttämätön, ja otin h-kierukan. Sen nimi oli silloin LEvonova, mutta se on sama kuin Mirena. Asennus sattui ihan hirveästi, mulla oli kireä kohdunkaula
Ekat kuukaudet maha oli koko ajan kipeä, kramppasi ja tiputti. Sitten olo vähän rauhoittui, sitten sain kierukasta ison kystan, joka puhkesi itsestään oltuaan hirmu kipeä jonkin aikaa.
Tiputtelu väheni, sitä ei enää erottanut kuukautisista, jotka siis niukkenivat nopeasti. Ekat puoli vuotta tiputti 2 vk, ja 2vk ei. Sitten loppui kokonaan.
VAihe 2 kesti 7 vuotta, jonka aikana mitään vuotoja ei ollut. Gyne sanoi, että kierukka ehkäisee niin kauan, kun ei vuoda. Vaihe 2 päättyi, kun poistatin kierukan ja aloimme yrittämään lasta. Tämä tilanne meillä on edelleen.
Muita sivuvaikutuksia ei ollut kuin vähän näppyjä parin ekan kuukauden ajan. En lihonut, masentunut tms. Pahinta oli tosiaan se kysta, ekan viikon kivut ja ärsyttävää sinnikäs tiputtelu. Mutta kannatti odottaa.