Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Perintökaaresta

Vierailija
14.07.2022 |

Mitä tapahtuu ja pitää tehdä kun perittävän perintökaaren mukaisesta ketjusta joku kuolee ennen perinnönjaon valmistumista?

Eräs virasto väittää että testamentin tiedoksianto olisi tullut lähettää tuon lakisääteisen perillisen lapsenlapselle (siitäkin välistä yksi kuollut jo 35 v sitten,). Ongelma on vain se, että ettei kyseisen henkilön olemassaolo ole lainkaan ollut tullut esiin, koska häntä ei tietenkään näy ensimmäisen henkilön kuoltua tehdyssä sukuselvityksessä, koska hän ei ainakaan siinä vaiheessa ole ollut millään tavalla lakisääteinen perillinen.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
14.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuolleesta tehdään sukuselvitys joka liitetään sitten teidänkin papereihin.

Näin kävi meilläkin yhdessä tapauksessa, perijä kuoli, hänellä monimutkaiset testamentit ja sopimukset lapsettomana, eli viivästytti hirveesti asioiden hoitoa kun heillä kesti puoli vuotta perukirjan teko ennenkuin siitä saatiin tarvittavat otteet ja voitiin omia asioita viedä eteenpäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla