Tasa-arvoasia on kuuma peruna
Taas jouduttiin tasa-arvokeskustelu poistamaan. Merkillinen juttu, koska Suomi on äärimmäisen tasa-arvoinen maa. Kaikki oikeudet ja velvollisuudet sukupuolten välillä eivät jakaudu täysin identtisesti, mutta kokonaisuutena ollaan tavoitteessa. Silti keskustelu polarisoituu joka kerta.
Osa näennäisestä epätasa-arvosta juontuu biologisista seikoista, joille emme voi mitään. Niille ei tarvitsekaan voida. Miehenä näen vaikkapa huoltajuusriidat tällaisina. Naiset ovat keskimääräisesti parempia kasvattajia kuin miehet. Käräjäoikeuden päätökset kiistoissa suosivat edelleen vahvasti äitejä suhteessa isiin. Siitä huolimatta näen, että päätöksissä oikeus useimmiten toteutuu, vaikka totta kai epäoikeudenmukaisia ratkaisujakin syntyy.
Vastaavasti miesten keskinäinen solidaarisuus ja naisia suurempi tarve pyrkiä valtaan (biologisia ominaisuuksia nekin) avaavat meille parempia mahdollisuuksia työelämässä. Valtakunnallisten tunnuslukujen tarkastelu ei kerro rehellistä kuvaa tasa-arvosta, jos osa syistä vallitsevaan tilanteeseen johtuu siitä, että enemmistö naisista ei edes halua johtavaan asemaan.
Mutta väitellä toki voidaan loputtomasti. Väittelyn ongelma vain on se, että kärjistyessään se synnyttää sukupuolten välille tarpeetonta vastakkainasettelua.
Pienet vähemmistöt sekä miehistä että naisista kirjoittelevat täällä alatyylisiä viestejä vastakkaista sukupuolta solvaten. Suuri enemmistö on vallitsevaan tilanteeseen tyytyväinen.