suositelkaa hyviä rentoja ravintoloita helsingissä!
olemme menossa miehen ja lasten 2,4,6v kanssa pe-su ja ois kiva saada herkullista ruokaa:)
Tykkäämme vähän kaikesta, itse olen kasvissyöjä eli pihvipaikat ei kiinnosta.
Ketjuravintolat on monesti aika tylsiä, joten mieluummin jotain muuta!
Kommentit (16)
tykkäämme HYVÄSTÄ ruuasta ja hain täältä suosituksia, en ruokalistoja.
Kiitos nyt kuitenkin hurjan fiksusta ehdotuksestasi.
itsekin avasin aloituksen tarkoituksena ehdottaa muutamaa paikkaa, mutta ap:n aloitus tyrmäsikin ne ehdotukseni heti pois.
ketjuravintolat on samat täällä kotikaupungissammekin, joten kaipaisimme jotain muuta.
Uskoisin että helsingin kokoisella kaupungilla on tarjottavana muutakin?
Täällä on kyllä aika tylsä meininki. Jos en laita kriteerejä, tulee kommentti " miten voin vastata kun en tiedä mistä tykkäätte" ja jos laitan niin..
luuv
ap
Bambucenter Annantaloa vastapäätä. Kiireinen, pieni paikka jossa tosi hyvää ruokaa. Etenkin currykana. Edulliset hinnatkin. Mutta jos haluaa enemmän ravintolamaisemman miljöön niin ei kannata mennä sinne.
Toinen perheitten suosittelema on Central. Sieltä saa ruokaa laidasta laitaan. Ullanlinnassa Laivanvarustajankadulla.
Little Italy Mikonkadulla Stockaa vastapäätä. Italialaista ruokaa, nam!
t6
ei mitään muuta sais olla kuin vegeruokaa?
kunhan löytyis 2-3 kasvisannosta niin hyvä!
esim tuo little italy kiinnostaa, mutta en löydä googlella... onkohan niillä nettisivuja?
kiitos vinkeistä, lisääkin saa antaa!
keskuskadulta löytyy kyllä la famiglia, joka lienee lapsiystävällinen, ainakin leikkinurkkaus löytyy
tarkoitan siis ruuan tasoa:) Onko oikein maistuvaa?
onko kokemuksia tästä?
Onko hyviä makuja tarjolla, annokset kuullostavat paperilla tosi hyviltä.
ap
mun mielestä. Ahdas, aina täynnä, saa jonottaa pöytiin, kun varauksia ei oteta. Me käydään siellä aikuisporukalla iltaa istumassa.
Tietty päivällä voi olla eri meininki, onhan Cantina Westissäkin ihan eri meno päivällä, ja siellä olen josksu sunnuntaina käynyt lsaten kanssa, kun silloin siellä oli lastenhoitaja paikalla, en tiedä onko enää
mietin että voisimme käydä perjantaina päivällä santa fe:ssä jos ei olisi niin ruuhkaa, sitten lauantaina lounaalla " napsimassa" tuolla ihanan kuuloisessa " juuri" -ravintolassa. päivällinen voisi olla italialainen herkkuhetki ja sunnuntai saa vielä jäädä auki.
Kiitos paljon hyvistä ideoista!!
kovin erikoista ruokaa ole. Aina olen pettynyt.
No katsokaa netistä ruokalistoja valmiiksi..... Aika monella ravintolalla niitä on siellä